Hydroizolacja dachów płaskich bez tajemnic
Dach powinien być odpowiednio zabezpieczony przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi już podczas budowy. Z czasem może się jednak okazać, że wykonane uszczelnienie jest niewystarczające. Wówczas konieczne jest położenie odpowiednio dopasowanej hydroizolacji, która tworzona jest przy pomocy specjalnej folii. Pamiętaj, że hydroizolacja powinna zostać dostosowana do rodzaju dachu i jego pokrycia. Poznaj jej charakterystykę!
Czym jest hydroizolacja dachu płaskiego?
Hydroizolacja dachu płaskiego ma na celu skuteczne zabezpieczenie jego powierzchni przed wnikającą w głąb wilgocią. Na dachach płaskich może się bowiem utrzymywać woda lub śnieg, w związku z czym ich wierzchnia warstwa powinna być bardzo szczelna i odpowiednio chroniona, szczególnie na łączeniach.
W przeciwnym razie wchłaniająca się w konstrukcję dachu woda mogłaby ją osłabiać i uszkadzać, doprowadzając w konsekwencji do konieczności jej naprawy. Utrzymująca się wilgoć może też być przyczyną nieestetycznych zacieków pojawiających się na ścianach mieszkań na poddaszu lub rozwijania się szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, takich jak grzyby czy pleśń.
Zalety hydroizolacji dachów płaskich
Zalet hydroizolacji dachów płaskich jest bardzo wiele. Folia układana na powierzchni dachu zapewnia ochronę przed przenikaniem wilgoci w głąb konstrukcji oraz zabezpiecza ją przed opadami atmosferycznymi. Ponadto wykorzystywana membrana:
- jest lekka, więc nie stanowi dużego obciążenia dla struktur nośnych budynku,
- cechuje się wieloletnią żywotnością,
- jest bardzo łatwa w konserwacji,
- jest całkowicie przyjazna dla środowiska,
- nadaje się do każdego rodzaju dachu płaskiego.
Ponadto proces jej nakładania przebiega szybko i sprawnie, nawet w przypadku dachów płaskich o dużej powierzchni.
Kto powinien wykonywać hydroizolację dachów płaskich?
Powłoki hydroizolacyjne na dachach płaskich powinny być wykonywane wyłącznie przez wyszkolonych w tym celu instalatorów, którzy pracują dla renomowanych firm, takich jak Fatra. Wykwalifikowany wykonawca wie bowiem najlepiej, jak powinien przebiegać cały proces, o czym pamiętać, a także jakich warunków atmosferycznych unikać podczas pracy. Zbyt niska temperatura mogłaby np. negatywnie wpływać na przyczepność instalowanej powłoki. Bardzo ważne jest także dostosowanie rodzaju membrany do uszczelnianej powierzchni.
Leave a Reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.