Na czym polega gonioskopia?
Gonioskopia to badanie okulistyczne, które wykonuje się pacjentom, u których jest podejrzenie pojawienia się jaskry lub nadciśnienia ocznego. Badanie to często wykonuje się też po urazach gałki ocznej. Na czym polega gonioskopia i jakie daje możliwości diagnostyczne?
Co to jest gonioskopia?
Gonioskopia to termin, który jest stosowany do oznaczenia badania kąta przesączania rogówkowo-tęczówkowego w oku. Jest to miejsce, w którym następuje odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej. Ciesz wodnista jest stale wytwarzana w oku i odpowiada za utrzymanie prawidłowego napięcia gałki ocznej. Bez prawidłowego odpływu cieczy wodnistej nie jest możliwe utrzymanie w oku prawidłowych parametrów ciśnienia, co może doprowadzić do ucisku na włókna nerwowe, który z kolei może skutkować zanikiem nerwu wzrokowego. Badanie z zastosowaniem gonioskopu umożliwia szybkie wykrycie niepokojących zmian i rozpoczęcie leczenia, które zapobiegnie w przyszłości podobnym problemom.
Na czym polega badanie kąta przesączania w oku?
Badanie kąta przesączania odbywa się z zastosowaniem specjalnej soczewki, czyli gonioskopu. Wykorzystanie tego narzędzia daje okuliście możliwość wykrycia powstałych problemów i prawidłowego zakwalifikowania go np. do zabiegu, który ma na celu ochronę przed ostrym atakiem jaskry. Jak dodaje nasz rozmówca, specjalista i doradca klientów z firmy Poland Optical, która jest jednym z największych w Polsce dystrybutorów wysokiej klasy urządzeń okulistycznych i optycznych:
W gonioskopii zostają wyraźnie uwidocznione struktury oka. Pozwala to oszacować w 5-stopniowej skali, jakie jest ryzyko zamknięcia kąta przesączania. Według skali Shaffera przy stopniu 4 lub 3 występuje brak ryzyka zamknięcia kąta przesączania. Takie wyniki oznaczają pomiar kąta przesączania wielkości od 24 do 45 stopni. Małe ryzyko jest przy 2 stopniu. Wówczas szerokość kąta przesączania wynosi 20. Z kolei duże ryzyko zamknięcia kąta przesączania jest przy stopniu 1, kiedy jego szerokość jest mniejsza niż 10.
Jakie problemy można zdiagnozować z zastosowaniem gonioskopu?
Gonioskop to narzędzie w kształcie soczewki, które zakłada się na wcześniej znieczuloną gałkę oka. Poprzez zastosowanie gonioskopu okulista ma możliwość nie tylko dokonania oceny stopnia otwarcia kąta przesączania. Badanie z zastosowaniem gonioskopu daje mu też możliwość dowiedzenia się, jaki jest kształt części tęczówki, uzyskanie informacji o ilości barwnika w beleczkowaniu oraz sprawdzenie, czy w oku występują zrosty struktur.
Leave a Reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.