Praca w kulturze – czy jest zarezerwowana tylko dla artystów?

praca dla artystow

Praca w kulturze najczęściej kojarzy się z unikatowymi zdolnościami artystycznymi. Okazuje się jednak, że można otrzymać dobrze płatne zajęcie niekoniecznie posiadając specjalne talenty. Co więc warto wiedzieć na ten temat i jak wybrać odpowiednie stanowisko w takiej branży? Podpowiadamy.

Zapewniona praca dla artysty

Zapotrzebowanie na szeroko pojętą kulturę jest ogromne. Ludzie nieustannie potrzebują rozrywki i bezpośredniego kontaktu z wysoką jakością przedstawień serwowanych przez utalentowanych artystów. Nie ma się więc czemu dziwić, że przedstawienia teatralne, balety i opery nie wyszły z mody. Wciąż jest rosnące zapotrzebowanie na takie wydarzenia. Oczywistym jest to, że na pierwszym miejscu do pracy potrzebni są osoby, które wykazują się niezwykłym talentem związanym z aktualnym wydarzeniem kulturalnym. Ktoś taki jak aktor, śpiewak, tancerz lub muzyk może bez większego trudu znaleźć zatrudnienie na deskach teatru lub opery. Trzeba jednak przyznać, że pandemia koronawirusa spowodowała pewne zachwianie w szeregach artystów i wywołała sporo niepewności o jutro. Wynikało to z konieczności zamykania takich miejsc z obawy przed zakażeniami. Dzisiaj jednak ten problem odchodzi w zapomnienie i osoba, która wyróżnia się unikatowym talentem może liczyć na całkiem intratny kontrakt.

Inne zawody w kulturze

Aby placówki kulturalne działały bez zarzutu potrzebne są osoby, które sprawują piecze nad ich prawidłowym funkcjonowaniem. Oprócz ochroniarzy potrzebni są kustosze do muzeów, osoby odpowiedzialne za obsługę wycieczek, historycy i wiele innych zawodów. W przypadku wydarzeń artystycznych zatrudniani są oświetleniowcy, dźwiękowcy, elektrycy, scenografowie, fryzjerzy oraz pozostała ekipa niezbędna do tego, aby całe wydarzenie przebiegło zgodnie z planem.

Warto także wspomnieć o tym, że potrzebni są specjaliści, którzy zajmują się szeroko pojętą promocją. Bez tego nie sposób wyobrazić sobie sukcesu komercyjnego zaplanowanego wydarzenia. Są więc potrzebne duże nakłady na reklamę, projektowanie ulotek i banerów oraz promocję w internecie. Odpowiedzialne za to są zwykle agencje reklamowe, ale dość często same ośrodki kultury dysponują ekipą osób zatrudnionych na stałe.

Gdzie szukać pracy w kulturze?

Najlepiej płatne zajęcia można znaleźć przede wszystkim w dużych miastach w których działają znane ośrodki kultury. W mniejszych miejscowościach są różnego rodzaju małe muzea i świetlice, które nie wymagają specjalnych kwalifikacji, ale z drugiej strony nie oferują atrakcyjnych zarobków. Należy mieć jednak świadomość, że uzyskanie zatrudnienia w znanych filharmoniach lub teatrach wymaga naprawdę dobrego CV. Potrzebne jest więc doświadczenie, ukończone studia związane z konkretnym zawodem oraz staże i szkolenia. Dotyczy to zarówno samych artystów, jak i osoby, które zajmują się techniczną obsługą wydarzeń. Rotacja jest względnie niewielka. Pracownik, który sprawdza się po okresie próbnym może liczyć na stałą pracę i zarobki adekwatne do swojego wykształcenia i umiejętności.

Więcej na temat możliwości zatrudnienia w kulturze można przeczytać w artykule pod adresem https://dommuz.pl/praca-w-kulturze-gdzie-i-jak-znalezc-prace/.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top