Wypożyczenie auta z automatyczną skrzynią biegów? Nic strasznego!
Wynajem samochodu to dobre rozwiązanie, jeśli nie posiadasz własnego auta na stałe lub jest ono aktualnie w naprawie. Wśród dostępnych do wypożyczenia pojazdów znajdują się zarówno modele z manualną, jak i automatyczną skrzynią biegów. Jeśli obawiasz się tzw. automatów, zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu. Z pewnością przekonamy Cię, że strach jest nieuzasadniony.
Jakie zalety ma podróż samochodem z automatyczną skrzynią biegów?
Przeciwnicy automatycznych przekładni bardzo często twierdzą, że skrzynie te charakteryzują się dużą awaryjnością. Nie jest to prawdą, ponieważ nowoczesne automaty są tak samo niezawodne, jak systemy manualne. Nierzadko można usłyszeć także głosy, że skrzynie automatyczne wolno zmieniają biegi, zwiększają zużycie paliwa w aucie oraz ograniczają radość z jazdy samochodem. O ile ta ostatnia kwestia to zawsze indywidualna sprawa każdego kierowcy, to z pozostałymi argumentami nie można się zgodzić. Należy wyraźnie zaznaczyć, że dobrze skonstruowany automat nie ustępuje w niczym przekładni manualnej. W wielu aspektach ją wręcz przewyższa.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Abacus Car Rental, która zajmuje się wypożyczaniem samochodów na terenie całej Polski: Kierowcy wynajmujący modele z automatyczną skrzynią biegów mogą liczyć na nieporównywalny z niczym komfort jazdy. Prowadzenie automatu jest niezwykle wygodne. Doceniają to szczególnie osoby poruszające się po zatłoczonych miastach. Kierujący nie musi zajmować się ręczną zmianą przełożenia, dzięki czemu może lepiej skupić się na trasie. Zdecydowanie zwiększa to bezpieczeństwo jazdy. Nie można również zapomnieć, że prowadzenie samochodu z automatyczną skrzynią jest dużo prostsze. Dla kierowców mających problem z ruszaniem na wzniesieniu model z automatyczną przekładnią jest istnym zbawieniem.
Chcesz wynająć auto z automatyczną skrzynią? O tym musisz pamiętać
Prawidłowa obsługa automatycznej skrzyni biegów podczas krótkoterminowego wynajmu samochodów wymaga od kierowcy podstawowej wiedzy na temat budowy systemu tego typu. W przeciwieństwie do mechanizmu ręcznego na lewarku nie znajdziesz kolejnych cyfr oznaczających numer biegu, a symbole odnoszące się do pozycji ułożenia przekładni.
-
D (Drive) – tryb jazdy do przodu. Po zwolnieniu pedału hamulca samochód zaczyna powoli się toczyć. Wciśnięcie pedału gazu powoduje przyśpieszenie auta i zmianę biegu na wyższy.
-
P (Parking) – ułożenie lewarka w tej pozycji oznacza, że koła napędzające samochód są zablokowane. Tryb P jest wykorzystywany w czasie postoju pojazdu.
-
R (Reverse) – bieg wsteczny. Po zwolnieniu pedału hamulca samochód zaczyna toczyć się do tyłu. Należy pamiętać, że trybu tego nie można włączać w momencie, gdy auto jest w ruchu.
-
N (Neutral) – w tej pozycji koła nie są ani napędzane, ani zablokowane. Samochód można więc swobodnie przepchnąć. Tryb ten wykorzystywany jest głównie w sytuacjach awaryjnych.
Leave a Reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.