Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na kremację, a nie inhumację?

kremacja

W momencie śmierci bliskiej osoby, o ile ta wcześniej nie wyraziła swojej co do tego woli, musimy zdecydować o rodzaju pochówku. Kremacja jest już bardzo modna na Zachodzie, ale również w Polsce jest coraz chętniej wybierana jako ekologiczna forma pochówku. Skąd bierze się rosnąca popularność kremacji, a dlaczego inhumacja jest wybiera już rzadziej?

Inhumacja – na czym polega?

Inhumacja to innymi słowy tradycyjny pochówek, czyli złożenie ciała zmarłego w trumnie do przygotowanego wcześniej grobu. Tego typu pogrzeby są mocno zakorzenione w naszej tradycji i do dziś często stosowane. Jednak należy wskazać, że inhumacja coraz częściej zastępowana jest kremacją, czyli spopieleniem zwłok. Wiele osób ma jeszcze do tego typu pochówków duże zastrzeżenia, część uważa chociażby, że kremacja nie jest zgodna z wiarą chrześcijańską. Coraz więcej księży wypowiada się w tym temacie, potwierdzając, że nie tylko inhumacja jest dopuszczona w kościele katolickim. To pomaga wielu osobom podjąć decyzję, że jednak kremacja będzie lepszym rozwiązaniem. Dobre zakłady pogrzebowe, takie jak chociażby Concordia zauważają, że bliscy zmarłych mają już coraz mniej wątpliwości co do wyboru rodzaju pochówku. Rzeczywiście, kremacja ma dużo zalet. Jakich?

Kremacja – dlaczego jest wybierana coraz częściej?

Coraz większa liczba grobów sprawia, że na cmentarzach zaczyna brakować miejsc. Jest to jeden z istotniejszych argumentów, który przemawia za wyborem kremacji. Decydując się na taki pochówek, urna z prochami zajmuje o wiele mniej miejsca niż tradycyjna trumna. Dodatkowo, może być złożona w kilku różnych miejscach. Kremacja jest także bardziej ekologicznym pochówkiem – podczas procesu spopielenia zwłok do środowiska nie przedostają się szkodliwe substancje. Skremowane ciało nie zanieczyszcza też wód gruntowych czy ziemi, jak ma to niekiedy miejsce podczas tradycyjnego pochówku, czyli inhumacji. Dla wielu osób, szczególnie w trudnych czasach, nie bez znaczenia jest też koszt pochówku. W przypadku kremacji jest on o wiele niższy niż podczas tradycyjnego pogrzebu. Kremacja jest też polecana w momencie, gdy zgon bliskiej osoby nastąpił za granicą. Sprowadzenie urny ze zwłokami jest o wiele szybsze i tańsze niż sprowadzenie ciała, które nie uległo spopieleniu.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top