Dom opieki dla osób starszych — jak wybrać najlepszy?

Często członkowie rodziny w podeszłym wieku wymagają nieustannej uwagi i wówczas jedynym rozwiązaniem jest znalezienie im dobrego dom opieki dla osób starszych. Choć decyzja ta nie jest prosta, to często konieczna. Warto jednak znaleźć takie miejsce, w którym senior będzie czuł się komfortowo i zostanie mu zapewniona fachowa pomoc przez całą dobę. Jak wybrać najlepszy ośrodek? Podpowiadamy. 

Kiedy skorzystać z usług domu opieki dla osób starszych?

Dom opieki dla osób starszych w Warszawie powinien oferować fachowe 24-godzinne wsparcie dla osób, które wymagają stałej opieki. Ośrodki takie dzieli się na domy dla osób w podeszłym wieku, a także przewlekłe chorych oraz niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie. W każdym przypadku, jeżeli rodzina nie jest w stanie zapewnić swojemu bliskiemu odpowiednich warunków, powinna umieścić go w takiej placówce.

Dom opieki dla osób starszych a kwalifikacje personelu

Wybierając dom opieki dla osób starszych, warto zwrócić uwagę na to jakie kwalifikacje mają opiekunowie w takim ośrodku, a także ilu ich przypada na jednego podopiecznego. Jeżeli nasz bliski cierpi na przykład na chorobę Alzheimera, wówczas warto sprawdzić, czy personel przeszedł odpowiednie szkolenia. Placówka powinna też posiadać zezwolenie wojewody na prowadzenie swoich działań.

Dom opieki dla osób starszych a estetyczna infrastruktura

Szukając dobrego domu opieki dla osób starszych, warto zwrócić uwagę na wygląd budynku, jego kolorystykę i otoczenie, a także czy posiada ogród lub park. Wszystko to sprawia, że seniorzy mogą czuć się w takim miejscu bardziej lub mniej komfortowo. Dodatkowo czystość i zapach w pomieszczeniach są ważnym wskaźnikiem informującym o tym, czy w ośrodku panuje odpowiedni poziom higieny.

Wybierając dom opieki dla osób starszych, warto zwrócić uwagę też na to jak wyglądają posiłki, a także czy placówka organizuje swoim podopiecznym sztywno narzucony plan dnia, czy też mogą spędzać czas, tak jak chcą. Dobrze też dowiedzieć się, czy zapewnia im odpowiednią aktywność fizyczną np. terapię zajęciową.

 

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top