Izolacja fundamentów – na czym polega?

budowa domu

Każdy inwestor, który przymierza się do budowy domu, musi mieć wiedzę na temat kolejnych etapów, jakie są przed nim. Bez wątpienia jednym z ważniejszych jest wylanie fundamentów oraz ich izolacja. Na czym polega hydroizolacja? Przy użyciu jakich materiałów się ją wykonuje? Co warto wiedzieć na temat izolacji pionowej i poziomej?

Izolacja fundamentów – co to takiego? Kiedy należy ją wykonać?

Izolacja fundamentów stanowi ochronę obiektu przed wilgocią pochodzącą z opadów, ale też wodami gruntowymi, które wnikając wewnątrz fundamentów i ścian mogłyby zniszczyć budynek, doprowadzając do powstawania pleśni i wilgoci. Aby konstrukcja obiektu i jego poszczególne elementy nie musiały być wystawione na czynniki, które mogą je niszczyć, stosuje się właśnie izolację fundamentów. Gdy tego rozwiązania nie ma, fundamenty mają krótszą żywotność. Stąd też tak duża potrzeba zastosowania najlepszych materiałów, które chronią przed szkodliwym działaniem wilgoci i pleśni.

Jakie mogą być konsekwencje nieodpowiedniego wykonania izolacji fundamentów?

Każdy producent materiałów hydroizolacyjnych doskonale zdaje sobie sprawę z możliwych konsekwencji niepoprawnego wykonania hydroizolacji budynku. Jedną z nich jest rozwój pleśni, która ma negatywny wpływ na stan materiałów budowlanych. Pleśń ma też tendencję do występowania we wnętrzach budynków. Są wyjątkowo niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia, wywołując alergie, a nawet nowotwory. Wśród konsekwencji nieodpowiedniego wykonania hydroizolacji fundamentów znajdują się też wykwity solne, które uszkadzają ścianę i wyglądają nieestetycznie. Problemem jest też słabsza izolacja termiczna budynku. Więcej strat ciepła wpływa na wzrost kosztów ogrzewania danego obiektu. W branży budowlanej można się spotkać z izolacją poziomą i izolacją pionową. W nowym budynku warto wykonać obie – wtedy ochrona przed wilgocią z opadów i z gruntu jest największa. Występują lekkie, średnie i ciężkie typy izolacji przeciwwilgociowych. Konkretny rodzaj warto zastosować w zależności od konkretnych potrzeb inwestora oraz warunków glebowych.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top