Jak dobierać perfumy z uwzględnieniem pory roku?

perfumy na kazda pore roku

Perfumy różnią się między sobą intensywnością zapachu, a także kompozycją nut wykorzystanych do ich stworzenia. Rodzaj wybranych olejków wpływa na to, czy perfumy są bardziej słodkie, czy wytrawne, ostre i duszące, czy też subtelne i delikatne. W związku z tym warto mieć na półce kilka flakonów, które pasują do konkretnych warunków pogodowych. Jak zatem dobierać perfumy z uwzględnieniem pory roku? Sprawdźmy!

Perfumy odpowiednie na lato

Lato to pora roku, podczas której króluje słońce i wysokie temperatury, które przyczyniają się do szybszego rozwijania oraz zwiększania intensywności zapachów na skórze. W związku z tym kompozycje na ten okres nie mogą być zbyt mocne czy duszące, ponieważ mogłyby powodować mdłości oraz ból głowy. Zamiast tego perfumy francuskie na lato powinny być:

  • delikatne,
  • odświeżające,
  • energetyzujące,
  • lekkie.

Dzięki temu zapach nie będzie zbyt duszący ani intensywny w połączeniu z upalną pogodą na zewnątrz. Podkreśli jednocześnie swobodny, letni styl, a także orzeźwi Cię nawet podczas najgorętszych dni. Świetnie się wówczas sprawdzają słodkie lub świeże kompozycje oparte na takich nutach zapachowych, jak kwiaty, owoce, cytrusy czy nuty morskie.  

Zapachy idealne na zimę

Jeśli lubisz cięższe i intensywne kompozycje, zima jest okresem, w którym możesz korzystać z nich, ile sobie życzysz. Niskie temperatury idą w parze z mocniejszymi, rozgrzewającymi zapachami oraz sprzyjają ich noszeniu. Chłód sprawia, że rozwijają się one na skórze znacznie wolniej, dzięki czemu nie stają się duszące ani zbyt mocne – zarówno dla osób noszących takie zapachy, jak i znajdujących się w ich otoczeniu. Wśród zimowych nut zapachowych warto wymienić:

  • mocne, słodkie aromaty (wanilia, piernik, karmel, czekolada),
  • nuty drzewne (drzewo sandałowe, oud, paczula),
  • zapachy korzenne i przyprawowe (goździki, gałka muszkatołowa, kardamon, cynamon),
  • nuty orientalne (kadzidło, mirra, kurkuma).

Jeśli wolisz zapachy kwiatowe, postaw na kompozycje oparte np. na olejku różanym lub jaśminowym w połączeniu z piżmem oraz ciepłymi, drzewnymi nutami.

Woda perfumowana czy toaletowa?

Woda toaletowa ma mniejsze stężenie olejków zapachowych niż woda perfumowana, przez co częściej polecana jest na lato. Wody perfumowane cechują się jednak większą trwałością, dzięki czemu chętnie używane są podczas każdej pory roku. Znajdziesz je m.in. w ofercie takich producentów zaopatrujących rozlewnie perfum, jak Mandoco. Szeroki wybór kompozycji pozwala na odpowiedni dobór zapachów, które będą idealne zarówno na chłodniejsze, jak i cieplejsze okresy w roku.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top