Jak dobrać stojak do choinki? 

stojak na choinke

Tradycyjne święta Bożego Narodzenia nie mogą obejść się bez choinki. W wielu domach pojawia się ona już na początku grudnia i towarzyszy nam przez kilka tygodni. Jak zadbać o to, by była stabilna i pozostała jak najdłużej zielona? Konieczny jest dobrze dobrany stojak choinkowy. W sklepach można znaleźć ich wiele, jak zatem wybrać optymalny model? Tutaj znajdziesz podpowiedź.

Rodzaje stojaków do żywych choinek 

Decydując się na zakup żywej choinki, mamy do wyboru dwie opcje: drzewko w doniczce lub cięte. W tym drugim przypadku niezbędny będzie także odpowiedni stojak choinkowy, dzięki któremu drzewko nie będzie się przewracało. Jakie stojaki można znaleźć w sklepach? Oto popularne modele i ich zalety:

  • stojaki metalowe – bardzo trwałe i dość ciężkie dobrze stabilizują drzewko, są także cenione za elegancki, klasyczny wygląd. Niektóre mają także podstawkę na wodę;
  • stojaki z tworzywa sztucznego – lżejsze, ale równie wytrzymałe, zwykle mają większy pojemnik na wodę i zbiornik na ziemię lub piasek, przystępne cenowo;
  • stojaki w formie donicy – umieszczone wewnątrz obręcze mocujące trzymają pień, a spory pojemnik można wypełnić wodą lub ziemią, idealne do dużych drzewek.

Zamiast klasycznego stojaka do ustabilizowania choinki można też wykorzystać dużą donicę. Wystarczy włożyć do niej pień i ściśle wypełnić pozostałą przestrzeń piaskiem lub ziemią. Podłoże musi być jednak stale wilgotne i mocno ubite, by drzewko nie przechylało się na boki – podpowiada pracownik sklepu ogrodniczego online Kwiecisty Sklep.

Na co zwracać uwagę, wybierając stojak choinkowy? 

Nowoczesne stojaki choinkowe to trwałe produkty, które będą służyć przez wiele lat, warto więc wybrać model najlepiej odpowiadający naszym wymaganiom – nie tylko estetycznym, ale i funkcjonalnym. Podstawa musi być dopasowana przede wszystkim do wielkości świątecznego drzewka. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na maksymalne wymiary choinki – jej wysokość i średnicę pnia – które powinny być podane w opisie lub specyfikacji stojaków choinkowych. Kolejną kwestią jest obecność pojemnika na wodę. Jeśli zależy ci, by drzewko długo pozostało zielone i nie gubiło igieł, wybierz stojak z pojemnym pojemnikiem, który ułatwi podlewanie. Można wówczas zastosować również nawóz przedłużający żywotność choinek ciętych.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top