Jak działają ogniwa fotowoltaiczne?

promienie słońca

Ogniwa fotowoltaiczne to najmniejsze, a zarazem podstawowe elementy paneli fotowoltaicznych. Nazywane są także fotoogniwami, ich praca polega na przewodzeniu oraz przetwarzaniu energii promieni słonecznych w prąd elektryczny. Ogniwo wykorzystuje tak zwane zjawisko fotowoltaiczne, które zachodzi dzięki fizycznym właściwościom półprzewodników, inicjują je promienie słoneczne padające na ogniwa. Artykuł w kompleksowy sposób omawia tematykę ogniw fotowoltaicznych. Z pewnością zawarte w nim informacje będą pomocne dla wszystkich osób, które są zainteresowane wykorzystywaniem źródeł energii odnawialnej.

Ogniwa fotowoltaiczne – budowa i właściwości

Krzem, selen oraz german to pierwiastki, które najczęściej wykorzystywane są do produkcji ogniw fotowoltaicznych, posiadają one bowiem właściwości półprzewodników, a to właśnie ta cecha odpowiada za prawidłowy przebieg procesu przemiany promieni słonecznych w prąd. Najczęściej ogniwo fotowoltaiczne posiada budowę składającą się z dwóch warstw. Pierwsza z nich jest znacznie cięższa oraz przeźroczysta, znajduje się na górze fotoogniwa. Na niej zainstalowana jest specjalna elektroda ujemna, która dodatkowo zostaje pokryta powłoką antyrefleksyjną. W dolnej części ogniw fotowoltaicznych znajduje się odpowiednio elektroda dodatnia. Druga warstwa ogniwa znajduje się na jego dole. Pomiędzy warstwami fotoogniwa tworzą się złącza p-n, ponieważ warstwy posiadają tak zwaną barierę potencjałów.

Co odróżnia ogniwa fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych?

Ogniwa fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to pojęcia, które błędnie często używane są zamiennie. Istotą działania ogniwa fotowoltaicznego jest przemiana energii cieplnej prąd. Kolektory słoneczne także w swojej pracy wykorzystują promienie słoneczne, jednak uzyskują z nich energię cieplną, która wykorzystana może być między innymi do podgrzewania wody. Warto zaznaczyć, że ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają prąd do wszechstronnego wykorzystania, najczęściej w domach jednorodzinnych służy do zasilania urządzeń elektrycznych, a także oświetlenia budynków. Inaczej przebiega również sposób pracy kolektorów słonecznych, posiadają one absorber, który wychwytuje promienie słoneczne, a następnie zamienia w ciepło. W efekcie jego działań znajdujące się w kolektorach nośniki ciepła nagrzewają się i oddają energię do zbiornika akumulacyjnego. Przedstawiona charakterystyka ogniw fotowoltaicznych, w jasny sposób pokazuje, że ich atuty mogą wykorzystywać przedsiębiorstwa, jak również domy jednorodzinne. Bez wątpienia warto wybrać zieloną energię.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top