Jak nakryć stół na Wielkanoc?

porcelana

Święta Wielkanocne już za pasem! Jeśli spodziewamy się gości, warto wcześniej zastanowić się nad dekoracjami na stół, jakie chcemy przygotować. Dziś podpowiadamy jak pięknie udekorować stół wielkanocny – od zastawy stołowej aż po dekoracje – aby odpowiednio oddać ducha wiosny oraz Wielkanocy.

Zacznijmy od podstaw

W Polsce przykrywanie stołu zachwycająco dekorowanym obrusem jest wręcz tradycją, która panuje u nas od pokoleń. Wiele osób decyduje się zamienić go na bieżnik, który prezentuje się równie ładnie, a często jest bardziej praktyczny, zwłaszcza gdy do stołu siadają dzieci. Wzory króliczków, kwiatów, kurcząt czy pisanek to najbardziej popularne motywy, które wspaniale prezentują się na wielkanocnym stole. Dobrze spisują się również gładkie obrusy w jasnych, wesołych kolorach, które stanowią odpowiednie tło, na którym dekoracje oraz zastawa stołowa wybijają się na pierwszy plan.

Najważniejszy element

Zastawa to oczywiście element, na który goście zwrócą największą uwagę. Warto wybrać taką, która motywami nawiązuje do wiosny czy Wielkanocy. Zastawa porcelanowa to doskonały wybór ze względu na jej wysokie walory estetyczne. Porcelana Ćmielów charakteryzuje się tradycyjnym podejściem do wyrobów porcelanowych – ich wzory są niezwykle klasyczne i eleganckie, przywodzą na myśl dawne czasy. Zestawy porcelany w kwietne wzory z pewnością pasować będą na wielkanocny stół, nadając mu lekkości i wiosennej aury. Z kolei porcelana Karolina stawia na zdecydowanie nowocześniejsze wzornictwo oraz minimalistyczne kolekcje. Sprawdzi się idealnie na bogato zdobionym obrusie lub na tle urozmaiconych dekoracji. Warto również pamiętać o odpowiednich „narzędziach”. Sztućce Amefa czy sztućce Eternum – wybór potrafi być trudny. Dobrze jednak zwrócić uwagę na to, jak udekorowany jest trzonek i dopasować sztućce stylem do reszty zastawy.

Świeże kwiaty

Wiosna to przede wszystkim kwiaty, które na Wielkanoc rozkwitają bogactwem barw i gatunków. Cięte czy w doniczce? Oba rodzaje są równie ciekawe i sprawdzą się równie dobrze. Najbardziej popularne wiosenne kwiaty, które sprawdzą się na wielkanocnym stole to hiacynty, hortensje, szafirki, żonkile, tulipany czy krokusy. Dodatkowo tradycyjnie używa się liści borówki brusznicy, „bazie kotki” – czyli bazie wierzbowe – bądź gałązki forsycji, rozkwitające drobnymi, żółtymi kwiatkami. Wybierając kwiaty cięte warto zakupić te nie do końca rozwinięte, aby nie przekwitły one przed porankiem wielkanocnym. W ciepłym domu pączki szybko się rozwiną. Ciekawą kompozycją kwiatową są kwiaty cebulkowe, takie jak szafirki, zasadzone w opakowaniu po jajkach. Często spotykane są również kompozycje w wiklinowych koszykach. Oryginalnym pomysłem byłoby również wsadzenie kwiatków do filiżanki – porcelana Chodzież zapewnia wiele kwiatowych kolekcji, które będą do tych celów idealne. Możliwości jest wiele, a kwiaciarnie często oferują profesjonalnie wykonane, gotowe dekoracje ze świeżych kwiatów. Warto rozejrzeć się również za osłonkami na doniczki w wesołe, wiosenne wzory.

Kurczaczki, zajączki, jajka

Dekoracje to jeden z elementów, który oczywiście jest jedynie dodatkiem, jednak nadaje świętom wielkanocnym tego jedynego, niepowtarzalnego klimatu. Sklepy oferują wiele przeróżnych dekoracji, takich jak figurki kurcząt, króliczków czy ptaków. Ważne są również jajka, symbolizujące odrodzenie – stanowią one stały element wielu wielkanocnych dekoracji, takich jak wianki czy stroiki. Oczywiście najlepiej prezentować się będzie stół, na którym zarówno dekoracje, jak i zastawa porcelanowa będą do siebie odpowiednio dobrane. Mając w domu dzieci, warto jest zachęcić je do wykonywania własnych dekoracji, które zostaną wykorzystane do upiększenia domu. Rozwinie to ich wrażliwość na sztukę oraz nauczy ważnych umiejętności manualnych. Wykonywanie dekoracji samemu daje dużo satysfakcji, a zakup elementów DIY jest prostszy niż kiedykolwiek. Własnoręcznie zrobione ozdoby będą również niezwykle oryginalne. Dawniej w Polsce często spotkać można było dekoracje wycinane z kolorowego papieru – to tradycja, która wciąż żywa jest w wielu rejonach. Szablony do wycinanek łatwo znaleźć w Internecie, a jeśli dodamy do nich bibuły, stworzyć możemy przepiękne „witraże”, które dobrze sprawdzą się nie tylko na stole.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top