Jakie nasiona zaliczane są do nasion motylkowych?
Nasiona motylkowe pełnią w ogrodach dwie funkcje. Jedną z nich jest oczywiście ozdabianie rabat, ponieważ do roślin tego rodzaju zalicza się chociażby przepięknie kwitnący łubin. Drugą funkcją motylkowych jest natomiast wspieranie uprawy innych roślin. Jest to możliwe dzięki zdolności wiązania azotu atmosferycznego i pozostawiania go w glebie. Dowiedz się, jakie rośliny zaliczane są do motylkowych i dlaczego są tak ważne.
Rośliny motylkowe – rodzaje
Rodzina roślin motylkowych, występujących również pod nazwą bobowate, jest bardzo szeroka. Należą do niej zarówno kwiaty, jak i warzywa. Zasadniczo, rośliny motylkowe dzieli się na dwa podtypy: grubonasienne i drobnonasienne.
Rośliny motylkowe grubonasienne nazywa się strączkowymi, ponieważ mają strąki, w których środku ukryte są sporej wielkości nasiona. Do roślin grubonasiennych zalicza się między innymi:
- bobik, który jest cenną rośliną pastewną z grupy strączkowych, zawierającą duże ilości białka,
- groch pastewny, bardzo wartościowy jako roślina na paszę i nawóz zielony,
- groch siewny jadalny,
- łubin wąskolistny gorzki, uprawiany jako roślina na paszę,
- wykę siewną.
Drugim podtypem są rośliny motylkowe drobnonasienne. Są bardziej różnorodne niż grubonasienne, a ich nasiona są znacznie mniejsze i nie znajdują się w charakterystycznym strąku. Występują naturalnie na dzikich obszarach, takich jak łąki, pola czy okolice zbiorników wodnych. Nasiona tych roślin (jak i grubonasiennych) można kupić na przykład u producenta nasion Agronas.
Rośliny motylkowe drobnonasienne
Do przedstawicieli roślin motylkowych drobnonasiennych należą:
- komonica, która jest rośliną wysokobiałkową i dzięki jej uprawie uzyskuje się wyższe dopłaty,
- koniczyna biała, uprawiana przede wszystkim na paszę, ponieważ zawiera dużo białka, a także jest odporna na deptanie i przygryzanie,
- koniczyna białoróżowa,
- koniczyna perska, cenna roślina pastewna,
- lucerna siewna, uprawiana na wysokojakościową paszę dla zwierząt, ponieważ zawiera białko, witaminy i składniki mineralne,
- seradela, którą uprawia się między innymi na nawóz.
Zastosowanie roślin motylkowych
Rośliny motylkowe to bardzo cenione w rolnictwie gatunki. W naturalny sposób poprawiają jakość gleby, wzbogacając ją o azot. Dzięki temu nie ma potrzeby jej nawożenia. Rośliny te wykorzystuje się w rolnictwie, ponieważ doskonale nadają się na paszę dla zwierząt. Można również ozdabiać nimi ogrody, tworząc z nich rabaty naturalistyczne i łąki kwietne. Rośliny motylkowe przeznaczone na zielony nawóz to dodatkowo gatunki miododajne, co sprawia, że są niezwykle pożyteczne dla pszczół.
Leave a Reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.