Mobile commerce – co warto wiedzieć?

O handlu internetowym, czyli e-commerce, wiemy już bardzo dużo. Wskutek dynamicznego rozwoju tej branży wyodrębniło się także pojęcie mobile commerce. W poniższym artykule wyjaśniamy, co oznacza mobile commerce, jakie są różnice między nim a e-commerce, a także przedstawiamy instrukcję uruchomienia mobilnych płatności zbliżeniowych.

Mobile commerce – co to jest?

Pojęcie mobile commerce nie jest jeszcze tak rozpowszechnione, jak e-commerce, ale jego rola w handlu internetowym jest coraz większa. Jest to część e-handlu, w której zakupy są robione za pośrednictwem urządzeń mobilnych – smartfonów czy tabletów. Zakupy mogą być dokonywane na stronach sklepów internetowych, a także w aplikacjach. Ze względu na powszechność urządzeń mobilnych ten typ transakcji jest coraz popularniejszy. Ceni się go przede wszystkim za szybkość, łatwość i wygodę.

E-commerce vs mobile commerce – różnice

E-commerce to pojęcie szersze od mobile commerce, ponieważ oznacza całość handlu internetowego. Mobile commerce stanowi natomiast określenie jedynie tej części handlu, która odbywa się na urządzeniach mobilnych. Jest to obszar stanowiący część szerszego e-commerce. Mobile commerce w skrócie nazywa się także m-commerce. Dawniej można było zauważyć przewagę robienia zakupów na komputerze nad tymi dokonywanymi na smartfonie czy tablecie. Dziś strony internetowe w znacznej większości są bardzo dobrze dopasowane do działania także na urządzeniach mobilnych i nierzadko zakup przez telefon jest zauważalnie szybszy niż ten dokonany na komputerze. Na szczególną uwagę zasługują aplikacje mobilne przeznaczone do m-commerce. Własne apki mają już konkretne sklepy internetowe, a także platformy sprzedażowe. Handel mobilny cały czas się rozrasta.

Jak włączyć płatności mobilne?

Wraz z rozwojem mobile commerce dynamicznie rozwija się także bankowość mobilna. Każdy większy bank w Polsce ma już własną aplikację, za pomocą której możesz monitorować swoje wydatki, a także wygodnie płacić za zakupy czy wykonywać przelewy. Płatności mobilne umożliwiają także same smartfony. Jeśli masz iPhone’a, możesz korzystać z Apple Pay. Jeśli korzystasz z urządzenia z Androidem, możesz włączyć Google Pay. Jak to zrobić?

Oto instrukcja dla iPhone’ów:

  • Przejdź do aplikacji Portfel;
  • Kliknij znak plusa umożliwiający podpięcie karty płatniczej;
  • Wprowadź wszystkie wymagane dane karty, aby dodać ją do portfela;
  • Aby zapłacić kartą w telefonie naciśnij dwa razy boczny przycisk blokady, skorzystaj z Face ID i zbliż telefon do terminala. Jeśli masz iPhone’a z Touch ID, przyłóż palec do czytnika, a następnie zbliż telefon do terminala.

Jak to samo zrobić na urządzeniach z Androidem? Podpowiadamy:

  • Uruchom aplikację Google Pay;
  • W Menu znajdź i kliknij Formy płatności;
  • Wybierz dowolną formę płatności i kliknij Włącz płatności zbliżeniowe. Rozpocznie się wtedy proces weryfikacyjny, więc postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie;
  • Podczas płatności odblokuj telefon tak jak na co dzień i zbliż go do terminala.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top