Most Golden Gate – 5 ciekawostek

golden gate

Golden Gate w San Francisco to most łączący to miasto z hrabstwem Martin. Wybudowany został na tle malowniczej zatoki, otwierającej się na Ocean Spokojny. Należy on do jednej z najpopularniejszych wizytówek miasta, dzięki czemu stał się m.in. logiem miejscowej drużyny NBA – Golden State Warriors, jak i najbardziej charakterystycznych konstrukcji na świecie. Mimo iż podstawowe informacje na jego temat są interesujące, istnieje również wiele ciekawostek z nim związanych. Poniżej znajduje się 5 najbardziej zaskakujących.

Największy most lat sześćdziesiątych

Most Golden Gate do 1964 roku nosił zaszczytne miano najdłuższego podwieszanego mostu na świecie. Całość mierzy:

  • ponad 2,8 km długości;

  • blisko 227 metrów wysokości;

  • 27 metrów szerokości;

  • leży 67 metrów nad powierzchnią wody.

Obecnie za jeden z najdłuższych tego typu obiektów uznawany jest mostu wiszący nad rzeką Paiva w miejscowości Arouca w Portugalii. Liczący ponad 500 m długości. Mimo to, Golden Gate Bridge nadal jest prawdopodobnie najczęściej fotografowanym mostem świata.

Nietuzinkowe otwarcie

W San Francisco 27 maja 1937 r. ogłoszono oficjalne otwarcie mostu Golden Gate. Tego dnia został on otwarty wyłącznie dla ruchu pieszego i przeszło przez niego blisko 200 tysięcy osób. Kolejnego dnia most został uruchomiony dla pojazdów.

Ceremonia otwarcia została przeprowadzona w formie zdalnej przez ówczesnego prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta. Ze względu na jego nieobecność, posiadał on w swoim gabinecie przycisk na telegrafie, po uruchomieniu którego, w całym mieście rozległy się dzwony kościelne,

syreny i sygnały dźwiękowe pobliskich statków. Oznaczało to oficjalne oddanie mostu do użytku.

Cena przejazdu

Z początku funkcjonowania mostu Golden Gate przejazd w jedną stronę wynosił 50 centów, co aktualnie odpowiada 18 dolarom. Przez most codziennie przejeżdża blisko 120 tysięcy samochodów. Ogromną popularnością cieszy się również ścieżka dla pieszych biegnąca wzdłuż. Na dzień dzisiejszy przyjemność podróży przez most to koszt od 7 do 8 dolarów.

Szczęśliwy kierowca

22 lutego 1985 roku mężczyzna o nazwisku Arthur Molinari, z zawodu dentysta został ogłoszony miliardowym kierowcą, który przejechał przez most. W ramach nagrody otrzymał kask oraz skrzynkę szampana.

Most śmierci

Od momentu powstania most przyciąga do siebie nie tylko turystów, ale i samobójców. W 1937 roku H.B. Wobber został uznany oficjalnie za pierwszą ofiarę mostu. Mimo interwencji turysty wysiadł on z autobusu i zeskoczył do wody.

Licząc od tego incydentu Golden Gate Bridge był świadkiem ponad 1600 prób samobójczych. Większość z tych osób pożegnała się z życiem uderzając w wodę, tonąc lub poprzez wychłodzenie organizmu.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top