Plastry opatrunkowe – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Plastry stanowią nieodzowny element naszych apteczek w każdym domu, miejscu pracy czy nawet w samochodzie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i odnajdują swe zastosowanie w szerokim zakresie. Można je kupić praktycznie od ręki w każdej aptece. Dobrze jest jednak dopasowywać je w zależności od przeznaczenia. Na co zwrócić uwagę przy wyborze plastrów opatrunkowych? Podpowiadamy.
Plastry opatrunkowe – gdzie znajdują swoje zastosowanie?
Najbardziej klasyczne plastry opatrunkowe stosowane są w przypadku niewielkich obrażeń. Mogą one posłużyć do zahamowania wypływu krwi, a także zabezpieczenia rany przed zakażeniami czy urazami mechanicznymi. Jeżeli jest ona poważniejsza, do jej zaopatrzenia lepiej zastosować produkt z opatrunkiem do cięcia lub opatrunek specjalistyczny.
Poza samym zabezpieczaniem narażonych miejsc stosowane są również w celu zabezpieczenia naskórka przed nadmiernym tarciem lub naciskiem. W aptekach można także znaleźć plastry rozgrzewające bądź takie z borowiną, które służą uśmierzaniu stanów zapalnych. Przy wyborze odpowiedniego opatrunku trzeba jednak wiedzieć, z jaką raną mamy do czynienia. Ułatwi to nam proces wyboru dobrego plastra.
Na co zwracać uwagę przy wyborze plastrów opatrunkowych?
Przy zakupie plastrów opatrunkowych warto zwracać uwagę na ich przeznaczenie. Te z dodatkiem srebra wykorzystywane są w leczeniu ran trudno gojących się, a także zakażonych. Jony tego pierwiastka wykazują bowiem silne właściwości antybakteryjne. Równie popularne są także plastry na oparzenia, które uśmierzają ból i łagodzą dolegliwości z nim związane.
Plastry przeciwbólowe stosowane są w przypadku naciągnięć mięśni oraz stanów zapalnych. Należy jednak uważać, aby wybrać odpowiedni produkt. Źle dobrany może tylko pogorszyć dolegliwości bólowe. Na rynku obecne są także plastry z miodem Manuka. Wykazują one silne właściwości antybakteryjne, które odnajdują szerokie zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju ran. Większość z nich można kupić od ręki w aptece. Sprawdzajmy jednak ich składy, aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych.
Leave a Reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.