Ser kozi – dla Twojego zdrowia!
Sery kozie cieszą się o wiele mniejszą popularnością niż te, które zostały wyprodukowane na bazie mleka krowiego. Co ciekawe, mają one jednak o wiele więcej substancji mineralnych, a także są dużo zdrowsze niż te, które zazwyczaj znajdziemy na polskich stołach. Ser kozi jest bowiem źródłem cennego biała, magnezu, wapnia oraz wielu witamin z grupy B. Dobrze jest go zatem włączyć do swojej diety oraz przekonać się o jego szerokim zastosowaniu i niezwykle soczystym smaku.
Ser kozi – wartości odżywcze i witaminy
Świeży ser kozi ma półmiękką konsystencję oraz zawiera średnio 364 kcal w 100 g. Są one doskonałym źródłem białka dla organizmu, a w dodatku nie znajdziemy w nich ani grama węglowodanów.
Co znajdziemy w kozim serze?
-
miedź,
-
fosfor
-
wapń,
-
sód,
-
witaminy A i B2,
-
witaminy B1 oraz B5,
-
magnez,
-
mangan,
-
potas,
-
selen,
-
żelazo.
Kozi ser – dla kogo?
Ze względu na to, że ser kozi posiada wiele właściwości odżywczych, mnóstwo białka, witamin oraz wapnia, szczególnie polecany jest alergikom, którzy nie trawią krowiego mleka. Co więcej, o wiele lepiej jest on trawiony przez ludzki organizm, a samo białko jest łatwiej przyswajalne. Najważniejszy jest jednak fakt, że stanowi on naturalny probiotyk, który dociera do jelita grubego, a tym samym odpowiada za odbudowę flory bakteryjnej. Według naukowców oraz badaczy kozie mleko może także pomóc w walce z wieloma chorobami, np. anemią, schorzeniami wątroby, astmą czy ostrym katarem jelit i żołądka. Co więcej, znacząco też obniża poziom złego cholesterolu we krwi oraz zapobiega chorobom układu krążenia i serca.
Jakie znamy odmiany sera koziego?
Na półkach sklepowych, poza tradycyjnymi odmianami sera koziego znajdziemy także wiele wersji smakowych z warzywami czy z ziołami.
-
añejo – jest to długo dojrzewająca odmiana sera koziego pochodząca z Meksyku o dość pikantnym smaku. To, co ją wyróżnia to ciemnobrązowa skórka oraz dość duża twardość. Bardzo często dodaje się do niego suszoną paprykę oraz chilli.
-
brie – jest to odmiana sera pleśniowego o bardzo intensywnym smaku oraz lekko dymnym zapachu. Ma on kruchą i delikatną skórkę, a jego środek jest kremowy.
-
brunet – produkowany jest on z mleka młodych kóz, a jego aromat jest bardzo charakterystyczny – grzybowo-drożdżowy. Jego skórka jest delikatna oraz krucha.
-
feta – oryginalny ser feta pochodzi z Grecji, ma on intensywnie słony smak, jest niezwykle kruchy oraz delikatny.
-
le chavrot – jego konsystencja jest kremowa, a skórka lekko pomarszczona.
W wielu polskich sklepach znajdziemy także ser kozi do smarowania, a także wiele innych odmian tradycyjnego sera.
Leave a Reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.