UX Designer – kompetencje i zarobki. Jak znaleźć pracę w tym zawodzie?

Branża IT rozwija się w bardzo szybkim tempie, dlatego nie dziwi fakt, że wielu absolwentów szkół średnich z umysłem ścisłym marzy o pracy w tej dziedzinie. Do tej pory największym prestiżem cieszył się zawód developera w jednym z języków programowania, jednak na przestrzeni ostatnich lat przybywa przyszłościowych stanowisk. Jednym z nich jest UX Designer, bez którego trudno sobie wyobrazić rozpoczęcie prac nad projektem. Jakie kompetencje powinien posiadać kandydat i na jakie zarobki można liczyć? Podpowiadamy.

UX designer – kim jest?

Scharakteryzowanie zawodu UX Designera nie należy do najprostszych. Zakres wykonywanych obowiązków często zależy zarówno od umiejętności pracownika, jak i wymagań stawianych przez firmę. UX to skrót od angielskiego “user experience”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza “doświadczenie użytkownika”. Można zatem z powodzeniem powiedzieć, że praca UX designera polega na ich projektowaniu. Jednak co to oznacza w praktyce?

Czym zajmuje się UX designer?

UX designer zajmuje się projektowaniem stron internetowych i produktów cyfrowych z myślą o wygodzie oraz potrzebach użytkowników. Liczy się przede wszystkim intuicyjność oraz łatwość w obsłudze. Specjalista nierzadko pełni funkcję pośrednika między finalnym produktem, użytkownikiem oraz zleceniodawcą. W procesie projektowania musi on brać pod uwagę zarówno plany biznesowe firmy, jak i wymagania grupy docelowej, osiągając tym samym kompromis.

UX designer – zarobki

Ile zarabia UX designer? Wiele zależy od stanowiska, doświadczenia, stażu pracy, a także pozycji firmy na rynku. Osoby stawiające swoje pierwsze kroki jako Junior UX Designerzy mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości od 4000 zł do 6500 zł brutto na umowie o pracę. Stawka ta może być wyższa w przypadku B2B, gdzie juniorzy mogą zarobić nawet do 7000 zł miesięcznie.

 

Osoby aplikujące na stanowisko mid UX designera mogą liczyć na znacznie wyższe zarobki przekraczające próg średniej krajowej. Specjaliści zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę często zarabiają w granicach 10 000 zł – 14 000 zł miesięcznie. Kwota ta może być wyższa w przypadku osób pracujących w systemie B2B.

 

Firmy poszukujące osób na stanowisko Senior UX designera bardzo często oferują bardzo wysokie wynagrodzenie. Może ono wynosić nawet do 20 000 zł, w zależności od wykonywanych obowiązków oraz poziomu odpowiedzialności.

UX designer a UI designer – na czym polega różnica?

Osoby zainteresowane pracą w branży IT często mogą natknąć się na ogłoszenia, w których poszukuje się UX/UI designera. Obowiązki na obu stanowiskach często się ze sobą przeplatają, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z niewielką firmą stawiającą swoje pierwsze kroki na rynku biznesowym.

 

Praca UX designera w dużej mierze polega na m.in. projektowaniu narzędzi interakcji, przygotowywaniu strategii, prototypowaniu czy wykonywaniu makiet. Do jego obowiązków nierzadko należy również planowanie testów czy też projektowanie architektury informacji.

 

Rola UI designera często sprowadza się do projektowania efektów wizualnych wchodzących w skład interfejsu strony internetowej czy innego rodzaju produktu cyfrowego. Jego zadaniem jest nie tylko dobór kolorystyki czy rozkład contentu na stronie, ale również przygotowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie budowy menu, urządzeń peryferyjnych, a także panelu sterowania.

Jak zrobić karierę jako UX designer?

Ścieżka kariery wielu UX designerów wcale nie zaczynała się od pracy w branży IT. Z uwagi na to, że jest to zawód łączący kompetencje z zakresu takich dziedzin nauki jak analityka, grafika czy psychologia, nie brakuje osób, które po wielu latach pracy decydują się na spróbowanie swoich sił jako projektant doświadczeń użytkownika.

 

Co trzeba zrobić, aby nim zostać? Możliwości jest naprawdę sporo. Jednym z najprostszych sposobów są szkolenia i kursy online prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów. Oferują oni wieczorowe lub weekendowe kursy UX/UI designu, które kończą się uzyskaniem certyfikatów.

 

Warto również sprawdzić kierunki studiów podyplomowych. Na niektórych uczelniach prywatnych prowadzone są zajęcia z  Product Designu lub User Experience. Uzyskana wiedza często okazuje się bardzo przydatna przy poszukiwaniu pracy na podobnym stanowisku.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top