Wózki taczkowe – podstawowe informacje

wozek

Nowoczesne procesy magazynowania wymagają zastosowania odpowiednich rozwiązań technicznych. W wielu wypadkach sprawne przemieszczanie towarów w obrębie centrum logistycznego nie jest możliwe bez użycia wózków taczkowych. Stosowane są one również w wielu mniejszych magazynach oraz w handlu i usługach. Co warto wiedzieć o tym sprzęcie?

Wózki taczkowe – jakie jest ich zastosowanie?

W większości wypadków przemieszczanie dużych mas towarów w obrębie magazynu odbywa się z użyciem rozwiązań takich jak wózki widłowe lub paletowe. Ich zastosowanie jest jednak bardzo często ograniczone – mogą być użyte praktycznie wyłącznie na powierzchniach płaskich. Tymczasem prace magazynowe wymagają niekiedy pokonania nierówności – stopni lub występów w podłodze. W takiej sytuacji świetnie sprawdzają się wózki taczkowe.

Równie ważnym elementem ich zastosowania jest transport w obrębie pomieszczeń o małej kubaturze. Wózki taczkowe świetnie sprawują się w każdym wąskim miejscu, do którego dostępu nie mogą mieć standardowe środki transportu magazynowego. Ze względu na poręczność oraz łatwość eksploatacji rozwiązanie to, oprócz typowych magazynów, stosowane jest do przenoszenia towarów w handlu, gastronomii czy firmach kurierskich.

Wózki taczkowe – jak wygląda ich konstrukcja?

Wózki taczkowe są sprzętem wyposażonym w dwa koła, które mogą mieć różną konstrukcję. Spotyka się zarówno modele pełne, zapewniające wysoką wytrzymałość, jak i pneumatyczne.

W handlu można spotkać kilka wariantów wózków taczkowych, różniących się nieco konstrukcją oraz przeznaczeniem. Oprócz rozwiązań uniwersalnych możemy spotkać takie, które stosowane są do przewozu beczek, butli gazowych (odpowiednio wyprofilowane oraz wyposażone w zabezpieczenia, które maja chronić przed wypadnięciem przedmiotów o obłych i podłużnych kształtach) czy przedmiotów o dużych gabarytach (o odpowiednio wzmocnionej konstrukcji).

Specjalistycznym rozwiązaniem jest wózek schodowy, najczęściej wyposażony w trzy koła na każdej osi. Konstrukcja ta znacznie ułatwia pokonywanie stopni, bez nadmiernego wysiłku ze strony osoby transportującej oraz bez ryzyka uszkodzenia przenoszonego towaru.

Wózki taczkowe wykonywane są z wytrzymałych elementów metalowych, dzięki czemu nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki malowaniu specjalistycznymi farbami możliwe jest ich pełne zabezpieczenie przed korozja, dzięki czemu można je użytkować przez długi okres czasu. Jest to więc rozwiązanie niezwykle ekonomiczne, sprawdzające się w magazynach każdego praktycznie rodzaju.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top