Zaawansowane Techniki Przyspieszania Czasu Ładowania Strony dla SEO

A person's hand is on the trackpad of a laptop, which displays a search bar on the screen, suggesting the action of online searching, with a white cup and charging cable also visible on the wooden surface.

Szybkość ładowania strony ma bezpośredni wpływ na pozytywne doświadczenie użytkownika. Co następnie przekłada się na lepsze wyniki w wyszukiwarkach internetowych. Wśród zaawansowanych technik przyspieszania czasu ładowania warto wymienić między innymi optymalizację obrazów oraz wykorzystanie technologii cache. Co warto wiedzieć o tych metodach? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Optymalizacja zdjęć i obrazów

Optymalizacja obrazów i zdjęć to kluczowy element w przyspieszaniu czasu ładowania strony. Grafiki stanowią znaczną część danych wysyłanych do użytkownika przez serwery. Dlatego ich optymalizacja może przynieść bardzo szybko zauważalne korzyści.

Minimalizacja i kompresja zasobów to obecnie najprostszy sposób na właściwą optymalizację zdjęć dostępnych na witrynie internetowej. Dobór odpowiedniej metody zależy w głównej mierze od potrzeb oraz możliwości. Można więc wykorzystać prostą kompresję plików bez wyraźnej utraty jakości lub zmianę rozdzielczości zdjęć. W wielu przypadkach wystarczy wykorzystać po prostu inny format pliku, zoptymalizowany pod witryny internetowe.

Warto także wspomnieć o tak zwanym Lazy Loading obrazów i skryptów. Technika na opiera się na ładowaniu wybranych plików tylko wtedy, gdy są one potrzebne. Przykładem tego są obrazy lub skrypty, które znajdują się na dole witryny. Może być to więc duża infografika podsumowująca dany artykuł lub pole ze skryptem umożliwiającym dodawanie rozbudowanego komentarza do treści. Te elementy nie muszą wczytywać się w momencie otwarcia strony przez użytkownika. Są potrzebne natomiast później, gdy przewinie on stronę do określonego miejsca.

Wykorzystanie technologii cache

Zaawansowana optymalizacja prędkości strony polega na wykorzystaniu technik bazujących na cache witryny. Ta metoda wykorzystywana jest zwłaszcza w przypadku bardziej rozbudowanych witryn internetowych, które notują duży ruch. Cache to technologia, która pozwala przechowywać kopię strony internetowej na oddzielnym serwerze lub bezpośrednio na urządzeniu użytkownika. Korzyścią tego rozwiązania jest to, że po każdorazowym przejściu na poszczególne podstrony, większość danych wczytywana jest z szybkiej pamięci podręcznej.

Implementacja technologii cache może być zrealizowana na kilka sposobów. Wiele zależy od specyfiki witryny internetowej oraz technologii, jaka jest tam zastosowana. Najczęściej stosowane metody opierają się na cache na poziomie serwera, przeglądarki lub na poziomie samej aplikacji.

Artykuł powstał przy współpracy z: https://widoczni.com/pozycjonowanie-stron/

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top