„Berlinka” jako podstawowy sposób zabezpieczenia wykopu

zabezpieczenie wykopu

Branża budowlana w Polsce liczy ponad 300 tysięcy zatrudnionych i obejmuje zarówno ogromne, miliardowe projekty, jak i mniejsze roboty. Podczas pracy robotnik jest narażony na wiele niebezpieczeństw, a do wypadków często dochodzi przy pracach ziemnych w postaci wykopów. Niezwykle istotną kwestią jest zatem właściwe zabezpieczenie wykopów, a jedną z najpopularniejszych metod jest zastosowanie ścianek berlińskich. Dowiedz się, dlaczego „berlinka” jest podstawowym sposobem zabezpieczania wykopów.

„Berlinka” – co to takiego?

Ścianka berlińska nazywana również obudową berlińską zaliczana jest do tymczasowych konstrukcji oporowych. Po raz pierwszy została użyta przy budowie metra Berlinie i stąd też pochodzi jej nazwa. Jej cechą charakterystyczną jest możliwość rozbudowywania w miarę postępu wykonywania wykopów. Może stanowić także przedłużenie innych rodzajów konstrukcji oporowych np. ścianki szczelnej.

Podstawą tej technologii są stalowe bądź betonowe słupy – wyjaśnia przedstawiciel Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Żyrardów. Te z kolei pogrąża się w gruncie na dwa sposoby – albo za pomocą wiertła, albo za pomocą specjalnych wibromłotów. Ścianka berlińska wykonana jest z profili stalowych montowanych w gruncie w pewnym rozstawie, a także z poziomych elementów opinki w postaci drewnianych bali. W trakcie postępu robót ziemnych opinkę drewnianą sukcesywnie uzupełnia się o profile stalowe, stanowiące najważniejszy element ścianki berlińskiej. Jeżeli zachodzi taka konieczność, to konstrukcja ścianki berlińskiej może zostać dodatkowo wzmocniona za pomocą kotw oraz rozpór.

W porównaniu do innych metod zabezpieczania wykopów, ścianki berlińskie charakteryzuje niska cena, łatwość realizacji i elastyczność, a także możliwość stosowania na terenach zurbanizowanych. 

Gdzie ma zastosowanie „berlinka”?

Najpopularniejszym zastosowaniem obudowy berlińskiej jest tymczasowe zabezpieczenie wykopów. Może być ona też także trwałą konstrukcją, jednak tylko w przypadku, gdy słupy stalowe zabezpieczone są w odpowiedni sposób przed korozją. Ścianka berlińska ma również szerokie zastosowanie powyżej poziomu wód gruntowych, jednak trzeba wiedzieć, że istnieją także pewne ograniczenia dotyczące jej budowy. Jest ona dość wiotką konstrukcją, która nie zatrzymuje wody, co znacząco zawęża możliwości jej zastosowania np. na gruntach nawodnionych oraz takich, które mogą się osypywać. Co więcej, może się zdarzyć, że ścianka berlińska będzie obudową traconą. Jej demontaż może być niemożliwy z powodu kłopotów z usunięciem elementów obudowy, które mogą wynikać np. ze zbyt małej ilości wolnego miejsca.

Ścianki berlińskie stosuje się przy różnorodnych głębokich wykopach. Jest to chętnie wybierana metodą pod fundamenty podziemnych garaży, rozmaitych obiektów budowlanych, zbiorników wodnych i kanalizacyjnych. Co ciekawe, ścianki berlińskie mogą być także przydatne w pracach geologicznych i archeologicznych, kiedy zachodzi konieczność wykonania większego wykopu celem pobrania próbek gruntu lub prowadzenia wykopalisk.

Osuwanie się ziemi do wnętrza wykopu mogłoby zagrażać nie tylko pracownikom, ale również całej inwestycji budowlanej. Z tego powodu ważnym etapem wszelkich prac jest zabezpieczanie wykopów.  Sposób zabezpieczenia dobiera się do panujących warunków, jednak dość stosuje się w tym celu konstrukcje oporowe lekkiego typu, których doskonałym przykładem jest ścianka berlińska. 

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top