Zaprawy tynkarskie – o czym mowa w praktyce?

W branży wykończeniowej korzysta się bardzo często z farb, zapraw, tynków, dodatkowych materiałów czy preparatów gruntujących. Ich połączenie gwarantuje uzyskanie idealnych rezultatów. Trzeba jednak zwrócić uwagę na jakość poszczególnych produktów – od tego zależy efekt końcowy. 

Czym są zaprawy tynkarskie?

Jednym z bardzo ważnych produktów są zaprawy tynkarskie. Kładzie się je bezpośrednio na różne rodzaje podłoży. Mogą nie tylko wygładzić daną powierzchnię, ale też zniwelować występujące na niej ubytki. Zaprawa tworzy warstwę pod późniejsze  pomalowanie powierzchni w wydajny i estetyczny sposób.

Zaprawę nakłada się przeważnie szpachlą (ręcznie) lub za pomocą urządzeń. Zaprawy szpachlowe mają nieco inną konsystencję niż te stosowane do maszyn. Łączy je jednak ważna cecha, bardzo dobre przyleganie do podłoża, które może być różne. Zaprawę kładzie się np. na podłożu mineralnym.

Zaprawy klejące do płytek – kiedy się je stosuje?

Istnieją zaprawy przeznaczone do konkretnych zastosowań. Ich zadaniem jest przygotowanie powierzchni pod malowanie lub wybranego rodzaju materiały elewacyjne wykończeniowe. W inny sposób trzeba przygotować podłoże pod płytki, w inny podłoże pod farby elewacyjne.

Zaprawy tynkarskie to jeden z najczęściej spotykanych rodzajów. Mogą być tradycyjnie nakładane szpachlą lub mechanicznie. Używa się ich zarówno we wnętrzach, jak i od zewnętrznej strony budynków. Gwarantują wysoką przyczepność do ścian nowych i starszych – w tych drugich umożliwiają łatwe pokrycie ubytków.

Zaprawa tynkarska – czy każdy może jej używać?

Przygotowanie zaprawy i zastosowanie jej np. na ścianę nie wymaga specjalnych umiejętności, chociaż często prace powierza się zespołom fachowców. Położenie zaprawy wymaga dużej dokładności, trzeba też wiedzieć, jak przygotować podłoże i ile później odczekać. Zaprawa murarska do klinkieru może schnąć dłużej niż inny rodzaj.

Podsumowując, zaprawy tynkarskie są bardzo powszechnie stosowane. Zapewniają łatwe przygotowanie podłoża pod położenie farby lub innego materiału wykończeniowego.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top