Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków a pozwolenie wodnoprawne

jakie pozwolenia na budowe oczyszczalni przydomowej

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie bardzo praktyczne i ekologiczne. Wiele osób zastanawia się jednak, czy aby z niego skorzystać, potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne. Sporo zamieszania w tej sprawie wynikło ze zmiany przepisów, która spowodowała problem z jednoznaczną interpretacją. Obecnie jednak wiadomo, kiedy pozwolenie jest potrzebne, a kiedy nie. Dowiedz się, jak jest w Twoim przypadku.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków a pozwolenie wodnoprawne

Zgodnie z przepisami Prawa Wodnego pozwolenie wodnoprawne nie jest potrzebne w przypadku zwykłego korzystania z wód, które obejmuje wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi w ilości do 5 m3 na dobę.  Sytuacja zmienia się w przypadku oczyszczalni przydomowej, której przepustowość przekracza 5 m3. Pozwolenie wodnoprawne jest wówczas konieczne i należy o nie wnioskować jeszcze przed zgłoszeniem budowy lub zdobyciem pozwolenia na budowę. Jeśli nie jesteś pewien, ile ścieków w ciągu doby będzie odprowadzać twoje gospodarstwo domowe, sprawdź średnie zużycie wody. Możesz też zdać się na fachowe doradztwo. Np. producent oczyszczalni ścieków EKO-BIO podpowie Ci, jaka przepustowość w twoim przypadku sprawdzi się najlepiej. Warto także wiedzieć, że pozwolenie wodnoprawne jest wymagane także wtedy, gdy ścieki mają być odprowadzane do cudzego gruntu lub wód i to niezależnie od ilości.

Oczyszczalnia przydomowa – jak powinna być umiejscowiona?

Przepisy stanowią, jak przydomowa oczyszczalnia ścieków musi być odpowiednio ulokowana na działce, żeby nie stwarzać zagrożenia. Powinna znajdować się w odległości:

  • 15 m od studni,
  • 2 m od granicy działki, drogi albo ciągu pieszego,
  • 1 m od kabli telekomunikacji,
  • 1,5 m od linii gazowych oraz wodociągu,
  • 3 m od drzew,
  • 0,8 m od przewodów elektrycznych,
  • 5 m od okien i drzwi budynku.

Podane odległości to wartości minimalne.

Kiedy zgłoszenie, a kiedy pozwolenie na budowę?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami oczyszczalnia przydomowa Bogatynia i ta zlokalizowana w innych miejscowościach, nie wymaga pozwolenia na budowę, jeśli jej przepustowość nie przekracza 7,5 m3. Wystarczy wówczas zgłoszenie budowlane. W przypadku oczyszczalni o większej przepustowości trzeba uzyskać pozwolenie na budowę. Znajomość przepisów dotyczących dokumentacji i pozwoleń jest konieczna, by uniknąć kar.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top