Czy budowa basenu ogrodowego wymaga specjalnych zezwoleń?

basen ogrodowy

Basen ogrodowy to marzenie wielu właścicieli domów jednorodzinnych. Jeśli marzysz o basenie ogrodowym w zaciszu swojego ogrodu, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Dowiesz się z niego między innymi, jakie formalności wiążą się z inwestycją oraz czy w przypadku budowy basenu ogrodowego konieczne jest specjalne zezwolenie. Zapraszamy do lektury!

Gdy nadchodzi lato, a wraz z nim temperatury wysokie jak w tropikach, marzeniem większości z nas jest zanurzenie się w zbiorniku wypełnionym kojącą, chłodną wodą. Doskonałym rozwiązaniem, które pozwoli nam wcielić ten plan w życie i to we własnym ogrodzie, jest budowa basenu ogrodowego. Usługi związane z kompleksową budową basenów ogrodowych oferuje wiele firm. Jedną z nich jest Autoryzowany Dealer francuskiej marki Magiline z Zabierzowa.

Budowa basenu ogrodowego – o czym warto pamiętać?

Budowa basenu ogrodowego rozpoczyna się zawsze od sprecyzowania oczekiwań inwestora. Jeżeli chcesz posadowić na swojej działce stały basen ogrodowy, musisz przede wszystkim określić jego lokalizację. Dobrze, gdy basen znajduje się w miejscu nasłonecznionym, z dala od drzew i krzewów, które mogłyby zanieczyszczać wodę opadającymi liśćmi czy kwiatami. Jeśli jednak zdecydujesz się na budowę basenu w bliskim sąsiedztwie roślin, dobrym rozwiązaniem będzie budowa zadaszenia, które ochroni wodę przed zanieczyszczeniami. Projekt basenu powinien uwzględniać jednak nie tylko jego lokalizację – bardzo ważna jest również wielkość niecki oraz jej kształt.

Pozwolenie na budowę basenu ogrodowego – kiedy jest konieczne?

Budowa basenu ogrodowego składa się z kilku etapów: wykonania projektu, przeprowadzenia prac ziemnych, montażu niecki oraz pozostałych elementów wyposażenia basenu. W świetle prawa basen w ogrodzie jest obiektem budowlanym. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 15 ustawy Prawo budowlane, pozwolenie na budowę basenu ogrodowego nie jest wymagane w przypadku przydomowych basenów o powierzchni nieprzekraczającej 50 m2. Oznacza to, że tuż po akceptacji projektu i wyborze lokalizacji, można przystąpić do budowy basenu. Jeśli zamierzasz wybudować basen ogrodowy o powierzchni przekraczającej 50 m2, musisz uzyskać stosowne pozwolenie na budowę, wydane między innymi w oparciu o projekt przygotowany przez osobę posiadającą uprawnienia konstrukcyjno-budowlane.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top