Jakie zadania pełnią adsorbery z węglem aktywnym?
Sprężone powietrze, które wykorzystuje się w procesach produkcyjnych, może ulec zanieczyszczeniu takimi elementami jak np. bakterie, wirusy, grzyby i oleje. Zawartość tych zanieczyszczeń nie tylko pogarsza jakość produktów, ale także może nieść ze sobą zagrożenie dla bezpieczeństwa konsumentów, którzy będą mieli z nimi bezpośredni lub pośredni kontakt. W celu uzyskania czystego i sterylnego sprężonego powietrza stosuje się różne metody jego uzdatniania. Wśród nich można wymienić na przykład oczyszczanie adsorpcyjne z wykorzystaniem adsorberów z węglem aktywnym. Poniżej wyjaśniamy, jakie funkcje pełnią tego rodzaju urządzenia.
Jaka jest rola adsorberów z węglem aktywnym?
Rola adsorberów z węglem aktywnym w procesie uzyskiwania bezolejowego sprężonego powietrza jest bardzo istotna. Ich głównym zadaniem jest wychwytywanie cząsteczek oleju i usuwanie ich ze sprężonego powietrza. Sprężone powietrze, które jest przekazywane do adsorbera, np. kolumny węglowej, musi być częściowo przefiltrowane oraz dokładnie osuszone. Dopiero wówczas aktywny węgiel dzięki swoim właściwościom adhezyjnym może wychwycić pozostałe cząsteczki oleju, które mogą zaburzać smak i zapach produktów. Absorbery z węglem aktywnym dodatkowo też, w przeciwieństwie do filtrów z aktywnym węglem, uwalniają sprężone powietrze od oparów węglowodorowych. Ich zastosowanie umożliwia zatem uzyskanie sprężonego powietrza w najwyższych klasach jakości.
W wyniku oczyszczenia sprężonego powietrza z wykorzystaniem adsorberów z aktywnym węglem finalna zawartość oleju resztkowego wynosi maksymalnie 0,01 mg/m3, co zgodnie z wymogami normy ISO 8573-1 odpowiada klasie jakości 1-2. Adsorbery z węglem aktywnym dostępne w ofercie dostawcy technik sprężonego powietrza BEKO Technologies, okazują się więc nieocenione przy wytwarzaniu czystego sprężonego powietrza, którego zastosowanie ma duże znaczenie w wielu różnych branżach, w tym szczególnie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Za inwestycją w taką formę uzdatniania sprężonego powietrza przemawiają również niskie koszty eksploatacji oraz długi czas eksploatacji adsorberów, który umożliwia ich niezawodną pracę nawet przez 10 000 godzin.
Leave a Reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.