Czym jest katalizator samochodowy?
Katalizatory samochodowe to podzespoły, które stosuje się w samochodach już od dość dawna. Pierwsze urządzenia tego typu montowano w autach już na początku lat 80-tych. To dość ważne elementy, które zaliczają się do układu wydechowego. Do czego służą i jak rozpoznać, że konieczna jest wymiana? Co zrobić z tymi, które zostały już wyeksploatowane? Piszemy w artykule.
Co to jest katalizator samochodowy?
Katalizator samochodowy wyglądem przypomina tłumik i podobnie jak ta część, także zaliczany jest do układu wydechowego. Pełni jednak zupełnie inną funkcję – służy do zmniejszania szkodliwych spalin w pojeździe. Urządzenie to montuje się w kolektorze wydechowym i działa na zasadzie filtra. Spaliny po przepłynięciu przez specjalną powłokę aktywną są poddawane procesom zobojętniania, na skutek czego do atmosfery przedostają się już tylko związki o stosunkowo niewielkiej szkodliwości. Katalizatory produkowane są z cennych pierwiastków, takich jak np. pallad, srebro czy platyna.
Kiedy wymienić katalizator?
Dzisiejsze katalizatory samochodowe mają szacunkową żywotność odpowiadającą przebiegowi auta rzędu 200-300 tys. km. Z uwagi na to, że są to dość drogie podzespoły, to w przypadku uszkodzenia lub zapchania, wielu kierowców decyduje się na przeprowadzenie procesu czyszczenia. Są jednak sytuacje, w których nie da się przywrócić tej części jej początkowych właściwości. Wymiany katalizatora trzeba dokonać wtedy, gdy pojawią się poważne uszkodzenia mechaniczne, skuteczne czyszczenie katalizatora nie jest już możliwe lub zwyczajnie został on nadmiernie wyeksploatowany.
Co zrobić ze zużytym katalizatorem?
Katalizator, nawet ten zużyty, ze względu na swoje wykonanie jest bardzo cenną częścią samochodową. Jako że jest on źródłem platyny, rodu i innych wartościowych surowców, można go sprzedać. Najłatwiej jest to uczynić w skupie katalizatorów. Usługi tego typu oferuje firma Schredder – skup złomu stalowego z siedzibą w Dąbrowie Górniczej. Przedsiębiorstwo zajmuje się recyklingiem katalizatorów i innych wyrobów metalowych, dzięki czemu przyczynia się do dbałości o środowisko naturalne.
Leave a Reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.