Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji samochodowej – o czym to może świadczyć?
Dbanie o pojazd to nie tylko wykonywanie corocznego badania technicznego czy sezonowa wymiana opon. Jednym z elementów, o których wielu kierowców zapomina, dopóki nie zauważy niepokojących objawów, jest klimatyzacja. Czasami zdarza się tak, że z instalacji wydostaje się nieprzyjemny zapach. W wyniku takiej sytuacji może dojść nie tylko do dyskomfortu w czasie jazdy, ale również rozwoju pleśni i grzybów. Kiedy w aucie pojawia się nieprzyjemny zapach, jakie są tego przyczyny i jak temu zapobiec?
Jakie są przyczyny nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji?
O przyczynach pojawienia się nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji można by długo mówić. Możemy jednak wymienić kilka powodów, które występują najczęściej. To z kolei z pewnością przekona wielu kierowców o konieczności regularnego serwisowania klimatyzacji. Przyczyną nieprzyjemnego zapachu może być rozwój szkodliwych drobnoustrojów, czyli grzybów, bakterii i pleśni. Należy podkreślić, że przykry zapach nie jest tu największym problemem. Do pojazdu przedostają się bowiem szkodliwe drobnoustroje, które następnie trafiają do układu oddechowego podróżujących.
W efekcie może dojść do alergii, bólów głowy i innych dolegliwości. Jeżeli w aucie zauważalna jest obecność wilgotnego powietrza, to prawdopodobnie w układzie klimatyzacyjnym brakuje czynnika chłodzącego. To z kolei może być objawem nieszczelności, która się pojawiła w układzie. Jeśli natomiast do wydostawania się przykrego zapachu dochodzi jedynie przez chwilę po uruchomieniu klimatyzacji, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z powolnym opadaniem i narastaniem ciśnienia w układzie klimatyzacyjnym.
Jak sobie poradzić z nieprzyjemnym zapachem z klimatyzacji?
Nieprzyjemny zapach wydobywający się z układu klimatyzacji może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Jeżeli kierowca go zauważy, to powinien udać się do mechanika. O to, co dokładnie trzeba zrobić w takim przypadku, zapytaliśmy pracownika serwisu samochodowego na Mokotowie w Warszawie Real-Auto, który wyjaśnił:
– Jeżeli z klimatyzacji w samochodzie wydobywa się nieprzyjemny zapach, to zwykle konieczne okazuje się odgrzybianie. Usługa polega dezynfekcji i usuwaniu nieprzyjemnych zapachów za pomocą ozonowania. Dzięki przeprowadzeniu takiej procedury usunięte zostają grzyby i inne czynniki chorobotwórcze. Kierowca i pasażerowie z kolei będą mogli komfortowo się przemieszczać, ponieważ do pojazdu z układu klimatyzacji będzie trafiało wyłącznie przefiltrowane świeże powietrze, które dodatkowo będzie nieszkodliwe dla ich zdrowia.
Leave a Reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.