Czym jest zgorzelina i jak się jej skutecznie i szybko pozbyć? 

usuwanie rdzy

Usunięcie zgorzeliny to proces, który przydaje się w wielu sytuacjach. Przede wszystkim powinny zatroszczyć się o to te osoby (indywidualne, firmy), które dbają o sprawność swoich maszyn. Wiedza o zgorzelinie dotyczy wszystkich pracowników przedsiębiorstw zajmujących się obróbką metalu. Co to jest zgorzelina? Jakie są sposoby jej eliminacji? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Czym dokładnie jest zgorzelina?

Zgorzelina to nieestetyczna i szkodliwa rdza, która powstaje na skutek oddziaływania wysokiej temperatury, siły i tlenu na metal. Inaczej ujmując, jest to pozostałość po obróbce termicznej materiałów w procesie wycinania wycinarką plazmową lub walcowania na gorąco. Niezależnie od przyczyny – podczas każdego procesu dochodzi do utlenienia i – w rezultacie – powstania warstwy korozyjnej. Obecność zgorzeliny ma zgubne skutki – substancja może doprowadzić bezpośrednio do osłabienia struktur metalu i – w dalszej części – awarii.

Usuwanie zgorzeliny wykonuje się nie tylko w celach „profilaktycznych”. To także jeden z obowiązkowych procesów przygotowania metalowych elementów do dalszej obróbki, lakierowania proszkowego.

Usunięcie zgorzeliny jest możliwe – można tego dokonać za pośrednictwem specjalistycznych maszyn do gratowania.

Na czym polega gratowanie?

Gratowanie opiera się na szlifowaniu i tępieniu krawędzi metalu, a także zdzieraniu powierzchni (w tym wypadku rdzy). Dzięki takiemu zabiegowi można otrzymać inny kształt metalu oraz skutecznie, szybko usunąć zgorzelinę. Gratowanie jest szczególnie niezbędne wtedy, kiedy rdza jest już widoczna gołym okiem na dużej metalowej powierzchni.

Najpopularniejsze maszyny do gratowania

Najpopularniejszą maszyną do gratowania jest gratowarka (gratownica) – profesjonalna maszyna, która skutecznie usunie zgorzelinę, i nie tylko. Za pomocą narzędzia można także zaokrąglać krawędzi metali, usuwać zbędne zadziory.

Inna maszyna, która zajmuje się usuwaniem zgorzelin, jest opracowana przez profesjonalnego polskiego producenta maszyn do gratowania Madora. Tutejsi pracownicy opracowali agregat, który powoduje automatyczne usuwaniem takiej rdzy. Niebanalne urządzenie zostało wyposażone w dysk ze stalowymi palcami, które poruszają się ruchem oscylacyjnym i obrotowym. Użytkowanie agregatu jest bardzo wydajne i ekonomiczne.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top