Czym się kierować przy wyborze pralki?

zakup pralki

Pralka jest niezbędnym urządzeniem w każdym domu. Z pewnością każdy z nas wie, do czego służy i jakie pełni funkcje. Jednakże proces doboru często spędza nam sen z powiek. Musimy zastanowić się, jakie modele i jakie marki są godne uwagi. Poza tym, znaczenie mają odpowiednie parametry sprzętu. Na szczęście producenci cały czas poszerzają ofertę, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Czym się kierować podczas wyboru pralki? Jakie rozwiązanie warto wziąć pod uwagę? O czym musimy pamiętać?

Niełatwy wybór

Na samym początku musimy zastanowić się nad tym, ile osób będzie korzystać z pralki, ile mamy miejsca w domu i jaki budżet posiadamy. Są to najważniejsze pytania, które pozwolą nam przejść do dalszego etapu zakupu. Przyjrzyjmy się temu, jakie cechy urządzenia są najważniejsze.

Wielkość i ładowność pralki

Każde z tych urządzeń posiada określony zakres obrotów i ładowność wsadu. Najczęściej wybierana jest ładowność na poziomie 6 kg, jednak wiele zależy od liczby użytkowników. Co do wymiarów, pralki ładowane od góry mają zawsze takie same rozmiary. Inaczej sprawa wygląda w przypadku pralek ładowanych od frontu. Głębokość pralki jest tutaj zależna od ładowności. Producenci podają parametr głębokości, licząc blat pralki, bez wystających elementów z tyłu sprzętu.

Najmniejszą ładownością jest 4 kg – to dobre rozwiązania dla ,mieszkań z ograniczoną przestrzenią. Pełnowymiarowe pralki o ładowności 9 kg i większych są przeznaczone dla dużych rodzin. Dla małżeństwa z jednym dzieckiem wystarczy model 5-6 kg.

Klasa energetyczna i zużycie wody

To kolejne ważne parametry, o których nie możemy zapominać. Do niedawna większość pralek miało klasy energetyczne od A+ do A+++. Po ostatnich zmianach pozostała skala A-G. Zużycie wody w nowoczesnych pralkach wynosi od 35 do 70 litrów na każdy cykl. Pamiętajmy o tym, że urządzenia mają kartę energetyczną, zgodnie ze zużyciem energii na 100 cykli i wody na jeden cykl programu ECO. Etykiety są czytelne i od razu pokazują nam:

  • załadunek,
  • czas trwania cyklu ECO,
  • klasę wirowania,
  • głośność na wirowaniu.

Nowością jest tutaj określenie klasy głośności i dodanie kodów QR, które pozwalają sprawnie znaleźć parametry.

Rodzaj silnika i ładowanie

W pralkach spotykane są silniki szczotkowe i inwerterowe. Te pierwsze dotyczą tańszych urządzeń. Te drugie są wytrzymalsze i odznaczają się niższym poziomem hałasu. Podczas zakupu musimy zastanowić się nad tym, czy chcemy wybrać wirówkę, pralkę ładowaną od góry, czy też od frontu. Najprostsze są wirówki, które nie zapewniają dodatkowych funkcji. W wielu domach spotykamy tzw. topy, czyli modele ładowane od góry. Takie rozwiązanie sprawdza się w małej łazience. Jednakże faktem jest, że najczęściej wybieramy pralki ładowane od frontu. Posiadają one wiele parametrów i dodatkowych funkcji.

Programy prania

Zazwyczaj producenci oferują od 10 do 16 programów technicznych. Dzięki temu można dobrać dany program do rodzaju tkanin i zabrudzeń. Dobranie odpowiedniego programu sprawia, że oszczędzamy czas i pieniądze. Dowiedź się Czym się kierować przy wyborze pralki? Przydatne informacje przydadzą nam się wtedy, gdy poszukujemy nowej pralki do swojego domu.

Podsumowując warto podkreślić, że zakup nowej pralki jest niełatwym zadaniem. Trzeba mieć na uwadze unikalny styl, niezawodne działanie i funkcjonalność urządzenia. Na rynku znajdziemy setki różnych modeli, z których każdy ma wiele funkcji. Dobór zależy od ilości miejsca i liczby domowników. Musimy pamiętać o wielu ważnych parametrach pralki.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top