Dobre bakterie w przydomowych oczyszczalniach – ich rola i znaczenie
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków rozwiązuje problem gromadzenia oraz odprowadzania nieczystości z obiektów wybudowanych na terenach bez możliwości przyłączenia do publicznej sieci kanalizacji. W celu podniesienia jakości i przedłużenia żywotności systemu oczyszczania stosowane są odpowiednie biopreparaty utylizacyjne, czyli tzw. bakterie do oczyszczalni. Jaka jest ich rola i znaczenie. O tym w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.
Dlaczego korzystanie z preparatów bakteryjnych jest konieczne?
Prawidłowy montaż oraz stosowanie się do zaleceń producenta przydomowej oczyszczalni sprawia, że system ten jest praktycznie bezobsługowy. Jednym z nielicznych obowiązków użytkownika jest okresowe uzupełnianie preparatu bakteryjnego, który aplikowany jest do muszli klozetowej lub wprowadzany bezpośrednio do zbiornika na ścieki. Wystarczy zrobić to mniej więcej raz na 2 tygodnie.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy EKO-BIO z Łodzi, zajmującej się sprzedażą bio oczyszczalni: Naturalny środek z dobrymi bakteriami zmniejsza objętość ścieków, udrażnia rury odpowiedzialne za odprowadzanie nieczystości do głównego zbiornika, usuwa szkodliwe mikroorganizmy rozwijające się w systemie oczyszczania, a dodatkowo pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów unoszących się w pobliżu oczyszczalni. Wprowadzone do instalacji bakterie rozpuszczają tłuszcze, likwidują organizmy chorobotwórcze, niszczą gromadzące się wewnątrz osady oraz resztki cząstek stałych dostających się do kanalizacji wraz ze ściekami. Rezygnacja ze stosowania biopreparatów mogłaby doprowadzić do zapchania się rur, a co za tym idzie, awarii całego systemu. Z tego powodu nie wolno zapominać o regularnym uzupełnianiu flory bakteryjnej w instalacji.
Co wyróżnia wysokiej jakości biopreparaty do oczyszczalni?
Naturalne biopreparaty do przydomowych oczyszczalni wyróżnia przede wszystkim odpowiedni skład. Do ich produkcji wykorzystywane są wyłącznie najwyższej jakości bakterie ze zdolnością do samorozmnażania. Dzięki temu do prawidłowej pracy instalacji wystarczy zaledwie niewielka ilość środka. Bakterie stanowiące składnik biopreparatu są odporne na zawarte w ściekach związki chemiczne, roztwory o odczynie zarówno kwaśnym, jak i zasadowym, a także tłuszcze. Zdecydowanie odradzamy korzystanie z preparatów, w których składzie znajdują się silne substancje chemiczne. Środki te niszczą naturalną florę bakteryjną, a dodatkowo mogą powodować uszkodzenia w domowym systemie kanalizacji.
Czy biopreparaty są bezpieczne dla ludzi i środowiska naturalnego?
Biopreparaty stosowane w przydomowych oczyszczalniach ścieków są całkowicie bezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Mieszanki naturalnie występujących w przyrodzie bakterii i związków enzymatycznych nie zawierają żadnych związków toksycznych wchodzących w reakcję z organizmem człowieka. Roztwory dobrych bakterii nie stanowią zagrożenia również dla zwierząt i środowiska naturalnego. Bez znaczenia jest przy tym forma występowania preparatów – tabletki, żele, granulki, proszek. Należy jednak pamiętać, że skuteczność i bezpieczeństwo działania wszystkich tych środków zależne są od właściwej aplikacji. Równoległe stosowanie wraz z żelami do WC lub chemicznymi preparatami udrażniającymi rury kanalizacyjne może zaburzyć równowagę mikrobiologiczną w zbiorniku, a dodatkowo być przyczyną wypadków z udziałem ludzi.
Leave a Reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.