Podział glanów ze względu na liczbę dziurek

glany

Glany to buty o charakterystycznym wyglądzie, które trudno pomylić z innymi. Decyduje o tym gruba podeszwa z szerokim otokiem, przeszycia, solidna skóra i mocne sznurowadła. Czym zatem, poza kolorem, poszczególne modele różnią się między sobą? Odpowiedź jest prosta – liczbą dziurek na sznurówki! Im ich więcej, tym wyższe glany, co nadaje im nieco innego wyrazu.

Glany niskie – 3- lub 4-dziurkowe

Zacznijmy od modeli najniższych, sięgających przed kostkę. Mają one trzy lub cztery dziurki w jednym rzędzie i mogą z powodzeniem odgrywać rolę półbutów. Brak wysokiej cholewki sprawia, że wydają się lżejsze i subtelniejsze niż standardowe glany. W zależności od wybranego wzoru i koloru mogą stanowić uzupełnienie eleganckiego ubioru lub zwariowany akcent ożywiający każdą stylizację. Niskie glany w połączeniu z kolorowymi skarpetami z pewnością wyróżnią na ulicy noszącą je osobę. Warto zwrócić uwagę również na oryginalne dwukolorowe glany ALCAPONE w stylu dandysowskim oferowane przez polskiego producenta i dostępne w internetowym sklepie z glanami Steel.

Glany klasyczne o 8 lub 10 oczkach

Za klasyczne uznaje się glany 8-oczkowe, zaprojektowane przez dra Märtensa po słynnym upadku na nartach. Ich cholewka kończy się wyraźnie za kostką, doskonale stabilizując staw skokowy. Glany „ósemki” pasują każdemu – chętnie noszą je zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Największą popularność wśród glanów zdobyły jednak standardowe „dziesiątki” sięgające mniej więcej jednej trzeciej łydki. Swego czasu kojarzone głównie z przedstawicielami subkultur trafiły obecnie do głównego nurtu mody jako stylowe i praktyczne obuwie, które można nosić przez cały rok. Poza uniwersalną czernią są dostępne w niezwykle szerokiej gamie kolorów, a także w wersji welurowej. Dzięki temu łatwo dobrać je do swoich upodobań.

15- i 20-dziurkowe glany wysokie

Glany wysokie, czyli mające co najmniej 15 dziurek w jednym rzędzie, to propozycja dla odważnych. Takie buty zdecydowanie wyróżniają noszącą je osobę i przykuwają uwagę. Cenione przez motocyklistów, metalowców i zbuntowane nastolatki stają się głównym elementem każdej stylizacji. By zrobić jeszcze większe wrażenie, warto wybrać sięgające przed kolano glany w intensywnym kolorze, lakierowane lub z klamrami i łańcuchem.
Sznurowanie 20-dziurkowych glanów to prawdziwe wyzwanie, dlatego producenci oferują również wersję z zamkiem błyskawicznym po wewnętrznej stronie cholewy.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top