Gaśnica halonowa – czym się charakteryzuje?
Gaśnice halonowe są urządzeniami, które wykorzystują halony w roli środka gaśniczego. Są to związki bromo-, fluoro- i chloropochodne węglowodorów. Wykazują one bowiem działanie gaśnicze ze względu na dezaktywację wolnych wodników w płomieniu. Dzięki temu szybko i skutecznie przerywana jest reakcja spalania. Czym jeszcze charakteryzują się gaśnice halonowe? Podpowiadamy.
Czym są gaśnice halonowe i jakie mają zastosowanie?
Gaśnica halonowa jest jednym z typów urządzeń ograniczających rozprzestrzenianie się ognia. Stosuje się w nich gazy gaśnicze o podobnej skuteczności działania co halony, które zostały zakazane ze względu na zagrożenie, jakie stanowiły dla warstwy ozonowej. Gaśnice to doskonale sprawdzają się przy gaszeniu urządzeń znajdujących się pod napięciem. Wykorzystywane są zatem jako gaśnice komputerowe, do elektroniki wszelkiego rodzaju oraz przedmiotów i urządzeń, które są uwrażliwione na działanie wody.
Bardzo często można je również odnaleźć w pomieszczeniach serwerowni, archiwach, muzeach, laboratoriach oraz obiektach wojskowych, jak czołgi, samoloty czy wozy opancerzone. Gaśnice halonowe mogą być także wykorzystywane we wszystkich budynkach i obiektach użyteczności publicznej.
Czy współczesne gaśnice halonowe są bezpieczne?
Współczesne zabezpieczenia ppoż są w pełni ekologiczne. Szkodliwy halon typu 1211 zastępuje się czystym środkiem gaśniczym HFC 236a (FE-36), który odznacza się podobną skutecznością gaszenia. Tego typu urządzenia doceniane są za to, że nie powodują zniszczeń podczas gaszenia ani szoku termicznego gaszonych urządzeń. Jest również bezpieczny, także dla ludzi. Do chwili obecnej prawo Unii Europejskiej dopuszcza, aby tradycyjne gaśnice halonowe stanowiły zabezpieczenia przeciwpożarowe w wojsku i lotnictwie w naprawdę wyjątkowych sytuacjach. Są to jednak pozostałości po produkcji do 1994 roku. Dzięki nim wiele jednostek może mieć pewność, że w razie nagłej sytuacji mogą po nie sięgnąć i ugasić uciążliwy pożar.
Leave a Reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.