Hala stalowa a murowana – porównanie

czym rozni sie hala stalowa od murowanej

Decydując się na założenie lub rozwój przedsiębiorstwa niezależnie od branży i obszaru działania, trzeba podjąć decyzję dotyczącą ulokowania hali oraz jej rodzaju. Do wyboru są hale stalowe oraz murowane, a to, które z nich lepiej wybrać, jest zależne przede wszystkim od planowanego zastosowania. Dowiedz się, z czym wiąże się wybór hali stalowej, a z czym murowanej.

Czym charakteryzuje się hala murowana?

Hale murowane uznawane są za trwałe – rzeczywiście, wybudowane w jednym miejscu, pozostaną w nim na dziesiątki lat. Dają także bardzo dużo możliwości w zakresie aranżacji i wystroju budynku, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. W środku hali murowanej bez przeszkód można stosować urządzenia podwieszane, nawet o bardzo dużym ciężarze. Najbezpieczniej jest to jednak uwzględnić na etapie projektowania. Budowa zazwyczaj trwa dość długo, a najlepiej rozpoczynać ją na wiosnę. Hale murowane są niezawodne, dobrze utrzymują ciepło i są solidne.

Kiedy wybrać halę stalową?

Hale stalowe to pewność bardzo szybkiego procesu budowy, co wynika głównie z tego, że mogą zostać przygotowane z prefabrykatów. Konstrukcje są lekkie, można je dowolnie przenosić i rozbudowywać, a także postawić na terenie, na którym budowa hali murowanej byłaby niemożliwa. Wbrew obiegowej opinii w halach stalowych wcale nie musi być zimno – wystarczy zastosować odpowiednią izolację. Wewnątrz z powodzeniem można korzystać z klimatyzacji i ogrzewania. Nie można zapomnieć również o tym, że budowa hal stalowych jest wyjątkowo tania – potwierdza to Producent hal stalowych Glob-Stal, który specjalizuje się w konstrukcjach wykonywanych ze stali.

Jak podjąć decyzję – hala stalowa czy murowana?

Na halę murowaną najlepiej zdecydować się, jeżeli zależy nam na:

  • szybkim ukończeniu procesu budowy lub rozpoczęciu go w dowolnym momencie,
  • konieczności uzyskania relatywnie niewielkiej liczby pozwoleń,
  • ograniczeniu środków finansowych przeznaczanych na postawienie hali,
  • niewielkim ciężarze, możliwości rozłożenia i złożenia hali czy jej przeniesienia.

Hale murowane to dobry wybór w sytuacji, gdy jesteśmy przywiązani do tradycji. Warto wybierać je, jeżeli chcemy przeprowadzać małą ilość czynności konserwacyjnych. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z nieco wyższymi kosztami inwestycyjnymi.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top