Jak przygotować powierzchnię pod farbę epoksydową?

farba epoksydowa

Właściwości materiałów, z jakich wykonuje się elementy narażone na kontakt z czynnikami zewnętrznymi, nie zawsze są tak dobre, żeby nie wymagały one dodatkowego zabezpieczenia. Wśród metod ochrony najbardziej rozpowszechnioną i dająca najlepsze, a zarazem niezwykle wszechstronne rezultaty jest stosowanie odpowiednich farb. Do szczególnie cenionych należą farby epoksydowe, ich trwałość wymaga jednak właściwego przygotowania malowanej powierzchni.

Czym jest farba epoksydowa i gdzie się ją stosuje?

Farby epoksydowe składają się z dwóch głównych składników – żywicy epoksydowej oraz utwardzacza, który pomaga w sieciowaniu polimerów i ułatwia powstawanie jednorodnej oraz stabilnej i wytrzymałej powłoki. Ich cechą charakterystyczną będzie bardzo wysoka odporność na obciążenia mechaniczne, a także na kontakt z wodą oraz chemikaliami, w tym zasadami, olejami i rozpuszczalnikami. Używa się ich głównie na powierzchniach z metalu: stali, stopów aluminium lub żeliwa, a także elementach zrobionych z betonu i żelbetu. Farby epoksydowe nanoszone na metal najczęściej stanowią warstwę, która ma zabezpieczać przed ryzykiem utleniania, chroniąc przed kontaktem z wodą lub wilgocią. Używa się ich jako podkładu lub warstwy wiążącej ze sobą podkłady oraz farby nawierzchniowe.

Będą one wytrzymałe na uszkodzenia, w tym zadrapania, ścieranie się oraz udary. Farby wybierane do powierzchni wykonanych z betonu tworzą jednorodne powłoki posadzek przemysłowych, a także zabezpieczają wszelkiego rodzaju elementy narażone na kontakt z czynnikami zewnętrznymi.

Jak przygotowuje się powierzchnie pod farby epoksydowe?

Wykonanie trwałej powłoki malarskiej wymaga uzyskania odpowiedniej adhezji, a więc przylegania cząsteczek farby do materiału, na jaki zostanie ona naniesiona. Wśród czynników, które decydują o stopniu związania farby z podłożem, najważniejsze będzie dobre przygotowanie malowanej powierzchni. Powinna ona być równa oraz spoista, pozbawiona resztek jakichkolwiek ciał obcych, a więc także odtłuszczona, przeszlifowana i odpylona, a także sucha. Producentem farb epoksydowych najwyższej jakości jest firma Frankowski Coating, specjalizująca się w wytwarzaniu farb przemysłowych idealnych do malowania maszyn, pojazdów oraz konstrukcji stalowych.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top