Huśtawka czy hamak – co do małego ogrodu?

Wybór mebli ogrodowych powinien być determinowany ilością dostępnej przestrzeni. Małe ogrody znacznie ograniczają bowiem możliwość improwizacji, dlatego zakup siedziska warto dobrze przemyśleć. Problem pojawia się zwłaszcza przy wyborze huśtawki lub hamaku. Które z nich lepiej sprawdzi się w małym ogrodzie?

Huśtawka w małym ogrodzie

Marzeniem wielu posiadaczy ogrodów są wygodne i wielofunkcyjne huśtawki. Meble na solidnym stelażu pozwalają użytkownikom zrelaksować się podczas łagodnego bujania. W zależności od producenta, huśtawka do ogrodu może być w całości wykonana z drewna lub stali, mieć zadaszenie, miękką kanapę i oparcia na ramiona. Zwykle konstrukcja zabezpieczona jest przed działaniem czynników atmosferycznych, a większość z miękkiego poszycia można zdjąć z ławki na czas deszczu lub poza sezonem.

Huśtawka ogrodowa na małej przestrzeni – czy to możliwe?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by huśtawka ogrodowa stanęła w niewielkim ogrodzie. Przed jej zakupem trzeba jednak dokładnie zmierzyć zarówno dostępną przestrzeń, jak i wielkość mebla. Huśtawka z szeroką, wieloosobową kanapą najpewniej nie zmieści się na ograniczonym terenie. Właściciele małych ogrodów powinni zatem wybierać węższe meble z kanapą dwu- lub trzyosobową. W ten sposób spełnią swoje marzenie dotyczące ogrodu i nie będą musieli rezygnować z wyboru huśtawki.

Zalety i wady huśtawki w małym ogrodzie

Huśtawka stworzy miejsce do relaksu i odpoczynku. Zabezpieczony stelaż dobrze poradzi sobie z oddziaływaniem warunków atmosferycznych, a zdejmowane poszycie kanapy nie namoknie w deszczu. Zadaszenie w wybranych modelach zapewni dodatkowy cień i osłonę przed wiatrem. Trzeba jednak pamiętać, że huśtawki w ogrodzie o ograniczonej wielkości zajmują sporo miejsca. Stosunkowo ciężki stelaż ogranicza ich mobilność, dlatego warto dobrze przemyśleć ustawienie ławki. W wielu wypadkach ogród nie jest w stanie zmieścić dużych modeli huśtawek. Kanapa jest wówczas wąska, zwykle nie pozwala na położenie się i może zmieścić maksymalnie dwie osoby jednocześnie.

Kiedy wybrać hamak?

Alternatywą dla huśtawki jest hamak ogrodowy na stelażu. Właściciele małych ogrodów mogą go ustawić niemal wszędzie, a jeśli posiadają miejsce do zawieszenia materiałowego elementu hamaku, mogą całkowicie zrezygnować ze stelaża. W odróżnieniu od huśtawki, hamak do ogrodu pozwala na całkowite położenie ciała na powierzchni wypoczynkowej. Łagodne bujanie nie narusza stabilności konstrukcji, która dobrze prezentuje się w małym ogrodzie. Po skończeniu korzystania z hamaku, materiał można odpiąć od stelaża i przechować go w suchym miejscu, osłonionym od deszczu.

Hamak dla szczególnie małych ogrodów

Wybór hamaka sprawdzi się zwłaszcza w przypadku posiadaczy bardzo małych ogrodów. Podczas gdy stelaż huśtawki ogrodowej zajmował sporo miejsca, a jego przestawienie było trudne, to w przypadku hamaka nie ma takiego problemu. Konstrukcje na stelażu można łatwo przestawić, a właściciele ogrodów mogą zdecydować się na modele niezawierające stelaża. Wówczas hamak można powiesić na uchwytach zamocowanych w ścianie budynku, słupie lub drzewie.

Zaletą hamaków na stelażu jest duża mobilność. Konstrukcje łatwo jest przestawić w inne miejsce lub całkowicie złożyć. Jednocześnie nie wymaga to specjalnej siły. Dwie dorosłe osoby są w stanie szybko i bezproblemowo przestawić lub złożyć stelaż. – podkreśla dyrektor handlowy z firmy K-Sport Polska.

Podobnie, jak stelaż huśtawki konstrukcja hamaka także może być wykonana ze stali lub drewna. Wygląd mebla można dopasować do stylu ogrodu, tworząc spójnie zaaranżowaną przestrzeń. Hamak jest lekki i łatwy w demontażu. Niestety, aby w jednym czasie mogły korzystać z niego dwie osoby, konieczny jest wybór większych modeli. Te zwykle są zbyt duże do ograniczonej przestrzeni małego ogrodu.

Wybór pomiędzy huśtawką a ogrodem trzeba uzależnić nie tylko od swoich upodobań, ale także ilości dostępnej przestrzeni. W małym ogrodzie trudno jest ustawić duże huśtawki na plac zabaw, jednak niewielkie konstrukcje z drewna lub stali niekiedy znajdują swoje miejsce na ograniczonym terenie. Podobnie jest w przypadku hamaków – biorąc pod uwagę wielkość stelaża i rozmiar dostępnego miejsca wybrać można mebel idealnie pasujący do małego ogrodu.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top