Szczury to mądre zwierzęta

szczury

Chociaż wiele osób boi się szczurów, to mają one również oddaną rzeszę fanów, którzy z przyjemnością oddają się hodowli tych niesamowicie inteligentnych zwierząt. Chociaż żyją krócej niż psy i koty, to można je nawet bez problemu nauczyć wielu ciekawych sztuczek! Niestety wielu nowicjuszy nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie są ich potrzeby albo sądzą oni, że wystarczy doświadczenie w zajmowaniu się chomikami. Nie jest to prawda. Różni się nawet karma dla szczurów, która powinna być zdecydowanie bardziej bogata w zboża, żeby gryzoń rozwijał się prawidłowo i zdrowo oraz długo żył.

Zróżnicowane są także wymagania bytowe

Szczur jest większy i bardziej ruchliwy od myszy albo chomika, dlatego trzeba mu zapewnić odpowiednio dużą przestrzeń. Zwykle także szczury wolą przebywać w pojedynkę, więc jeżeli właściciel nie chce, żeby pomiędzy zwierzętami wybuchały groźne bójki, to zdecydowanie powinien się zaopatrzyć w oddzielne klatki dla każdego z osobników. Także karmy dla szczura powinny być inaczej zbilansowane i najlepiej jest nie kupować im uniwersalnych mieszanek dla gryzoni, ponieważ mogą negatywnie wpływać na stan ich zdrowia.

Chociaż karma dla szczurów to szeroki i bardzo ciekawy temat, to warto też wspomnieć o tym, że zwierzęta te wprost uwielbiają się bawić i uczyć nowych rzeczy. Warto więc rozważyć naprawdę dużą klatkę, w której mogłyby powstawać istne tory przeszkód. Gotowe klatki są drogie, ale można taką z łatwością wykonać samemu, używając starej szafki kuchennej i kupionej w sklepie budowlanej siatki. Trzeba pamiętać tylko, że szczury mają ostre zęby i ze zbyt delikatną siatką zdołają się szybko uporać!

Upodobania są ważne

Szczury są zdecydowanie bardziej wymagające od innych gryzoni, dlatego nie należy się dziwić, jeżeli karma dla szczurów zostanie zbojkotowana. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i znaleźć taką, która będzie odpowiadała małemu smakoszowi i jego kubkom smakowym, a jednocześnie będzie dla niego możliwie jak najbardziej zdrowa i zbilansowana. Może to trochę potrwać, ale każdemu, komu dobro zwierząt leży na sercu, na pewno w końcu się uda.

Znalezienie dobrej i smacznej karmy dla szczura może ułatwić kontakt z innymi osobami, które zakochały się w tych mądrych gryzoniach. Warto wymieniać się z innymi zdobytymi doświadczeniami i dzielić się problemami, ponieważ wówczas zdecydowanie łatwiej jest utrzymać zwierzaka w doskonałej kondycji przez całe jego życie. Ludzie uczą się na błędach, ale w przypadku, w którym błędy mogą dotykać naszych milusińskich, zdecydowanie lepiej od początku popełniać ich jak najmniej.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top