Jak dobrać bramę garażową do elewacji budynku?

brama garazowa

Założenie odpowiednio dobranej bramy to niezwykle istotne uzupełnienie wyposażenia każdego budynku mieszkalnego z pomieszczeniem przeznaczonym do trzymania w nim samochodu, a także garażu wolnostojącego. Decydując się na konkretne rozwiązanie, należy jednak zwracać uwagę nie tylko na kwestie związane z użytkowaniem bramy i oferowanymi przez nią możliwościami, ale również na sprawy łączące się z estetyką.

Dlaczego rodzaj bramy ma znaczenie dla wyglądu budynku?

Wrażenie wywierane przez budynek na patrzącym zależy w przeważającej mierze od tego, jak została zaprojektowana jego bryła. Znaczenie będzie jednak miał też rodzaj zastosowanego wykończenia elewacji, pokrycie dachowe czy stolarka okienna, a także ich barwa. Nie można też zapominać o efekcie, jaki da zamontowana brama garażowa. Wynika to zwykle z faktu, że ma ona dużą powierzchnię. Jednocześnie wjazd do garażu jest na ogół lokowany od strony frontowej, tam, gdzie znajduje się również wejście do budynku, przez co brama jest zazwyczaj bardzo widoczna. Decydując się na konkretny model, można więc dodatkowo wzbogacić wygląd fasady.

Jak wygląd bramy wpływa na stylistykę budynku?

Choć brama garażowa powinna być przede wszystkim funkcjonalna, bezpieczna i łatwa w obsłudze, to nie można również zapominać o jej estetyce. Dopasowanie jej skrzydła do rodzaju i sposobu wykończenia elewacji może korzystnie wpłynąć na to, jak będzie prezentował się cały budynek. Najważniejszymi parametrami będzie tu zastosowana kolorystyka oraz wykończenie użytych paneli. Jeśli chodzi o barwę, to najczęściej nabywcy wybierają taką, która okaże się zbliżona do koloru zamontowanej stolarki budowlanej albo zastosowanego pokrycia dachowego. W związku z tym wśród najczęściej zamawianych kolorów dominują odcienie brązu, biel oraz szarości. Na wykończenie bramy ozdobnymi kasetonami najczęściej decydują się właściciele budynków zaprojektowanych w stylu klasycznym. W obiektach inspirowanych nowoczesną architekturą dominują proste formy bez ozdób lub nieskomplikowane motywy geometryczne.

Szeroki wybór bram garażowych renomowanych producentów oferuje firma RAPI z Warszawy. Wśród jej propozycji znajdują się m.in. bramy Hörmann i Wiśniowski. RAPI zajmuje się również montażem i serwisem bram, a ponadto instalowaniem automatyki.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top