Jakie standardy powinny spełniać szafy serwerowe?
Szafy serwerowe, popularnie nazywane szafami rack, znajdują szerokie zastosowanie w serwerowniach komputerowych i nie tylko. Służą do organizacji sprzętu informatycznego: serwerów, switchów czy generatorów zasilania UPS. Aby szafy serwerowe należycie pełniły swoje funkcje, muszą być zgodne z określonymi standardami. Czym powinny się charakteryzować szafy rack?
Standardowa szafa rack – norma EIA-310-D
Najczęściej spotykane są szafy serwerowe o szerokości montażowej 19”. Ich specyfikację definiuje norma EIA-301-D. Standard ten został opracowany przez nieistniejącą już organizację Electronic Industries Alliance (EIA, do roku 1997 Electronic Industries Association), której zadania zostały przejęte w 2011 roku przez inne stowarzyszenia, między innymi Electronic Components Industry Association (ECIA). Norma EIA-310-D definiuje wiele parametrów szaf serwerowych: rozmiar otworów, rozstaw otworów w pionie, rozstaw otworów w poziomie czy szerokość panelu przedniego. Specyfikacja określa też tolerancje dla każdego z tych wymiarów.
Norma EIA-310-D definiuje także jednostkę (U, od ang. unit). To jednostka długości używana w przemyśle komputerowym do określania wysokości modułów oraz rozmiarów stojaków, w których są one montowane. 1U to wysokość pojedynczego slotu w szafie serwerowej. Urządzenia montowane w szafach mają najczęściej wysokość od 1U do 4U. Pełnowymiarowa szafa serwerowa ma wysokość 42U, ale powszechnie spotykane są egzemplarze o innej pojemności montażowej. Warto dodać, że wysokość montażowa szafy dotyczy jej wymiarów wewnętrznych i jest mniejsza od jej całkowitej wysokości.
Inne wymagania szaf serwerowych
Oprócz zgodności z normą EIA-310-D szafy serwerowe, których szeroki wybór oferuje na przykład firma S-Cabling, powinny spełniać także inne wymagania. Po pierwsze producenci szaf muszą zadbać o ich odpowiednią wentylację, aby panowała w nich odpowiednia temperatura, a umieszczone w nich urządzenia się nie przegrzewały. Obieg powietrza jest najczęściej wymuszany w sposób mechaniczny, za pomocą wentylatorów. Po drugie szafy serwerowe powinny być zabezpieczone przed dostępem osób trzecich. Najczęściej są one produkowane z wysokiej jakości blachy stalowej. Przednie drzwi szaf serwerowych składają się zwykle z metalowej ramy i szkła hartowanego. Tylne drzwi wykonuje się zazwyczaj z metalu. Dodatkowo szafy mogą być wyposażone w zabezpieczenie antysabotażowe.
Leave a Reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.