Jak odbudować florę bakteryjną w jelitach?

prawidlowa praca jelit

Prawidłowa flora bakteryjna jelit odgrywa bardzo dużą rolę w ochronie naszego zdrowia. Powoduje m.in. wzmocnienie układu odpornościowego oraz zapobiega powstawaniu w organizmie chorób zapalnych i nowotworów. Zadbanie o prawidłową florę bakteryjną ma też duże znaczenie dla układu trawiennego, ponieważ dzięki temu można uregulować trawienie i poprawić wchłanianie z przyjmowanych pokarmów wielu składników odżywczych. Niestety u wielu pacjentów często dochodzi do rozregulowania prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach. Jak sobie można z tym poradzić?

Ogranicz ilość spożywanego cukru

Rozregulowanie flory bakteryjnej w jelitach najczęściej następuje  w wyniku działania dostarczanych z dietą cukrów  i węglowodanów prostych. Są one pożywką dla złych bakterii, drożdży i grzybów. Im więcej będziemy więc spożywać słodkich produktów, tym bardziej pomożemy tym bakteriom się rozwijać i rozmnażać. Lepszym rozwiązaniem niż słodycze będzie spożywanie owoców. Znajdująca się w nich fruktoza, czyli naturalny cukier jest znacznie mniej szkodliwa dla flory bakteryjnej.

Unikaj żywności, która jest mocno przetworzona

Ważnym czynnikiem, który wpływa na pogorszenie flory bakteryjnej jelit jest spożywanie dużej ilości żywności przetworzonej. Jak zmniejszyć ich ilość opowiedział nam nasz rozmówca, farmaceuta z apteki online MIRO:

Chcąc dbać o prawidłową florę bakteryjną jelit należy jak najbardziej ograniczyć lub całkowicie wyeliminować ze swojej diety produkty przetworzone. Do grupy tej należą przede wszystkim jedzenie typu fast food, produkty rafinowane i soki przemysłowe. Wiele osób stosuje je przede wszystkim ze względu na niskie ceny i łatwą dostępność. Niestety ich częste spożywanie ma zły wpływ na florę bakteryjną jelit i jeżeli chce się o nią zadbać, koniecznie trzeba ograniczyć takie jedzenie.

Dobrym sposobem na wzbogacenie flory bakteryjnej jest z kolei jedzenie kiszonek. Jedzenie kiszonej kapusty, ogórków czy buraków jest doskonałym sposobem na wzbogacenie diety i na wsparcie flory bakteryjnej jelit.

Stosuj probiotyki!

Ostatnim elementem, który zazwyczaj jest dużą pomocą w trakcie odbudowywania prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach jest stosowanie preparatów, które zostały kupione w aptece. Największe znaczenie może mieć przyjmowanie probiotyków. Są to znajdujące się także w niektórych produktach spożywczych żywe bakterie, które przeszły naturalny proces fermentacji. Mają one duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania i wzmocnienia  flory bakteryjnej. Przyjmowanie probiotyków może także pomagać w rozwiązywaniu różnego typu dolegliwości zdrowotnych, np. zaparć, wzdęć, objawów jelita drażliwego czy nadmiernej produkcji gazów.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top