Jak przebiega proces cięcia blach na prasie krawędziowej?

ciecie blachy

Gięcie blach to czynność wykonywana zazwyczaj po ich cięciu. Do obróbki blach stalowych, konstrukcyjnych, nierdzewnych i aluminiowych wykorzystuje się najczęściej wycinarki z laserem światłowodowym fiber, które pozwalają na realizację zleceń z wysoką precyzją. Następnie wykonywane jest gięcie blachy, które pozwala na zmianę jej kształtu przy jednoczesnym zachowaniu właściwości materiału. Jak przebiega procesu obróbki blach?

Jakie są zalety cięcia blach laserem?

Wycinarki laserowe stosowane są do obróbki blach stalowych, nierdzewnych i aluminiowych. Proces polega na oddziaływaniu strumieniem lasera, który nagrzewa dany element. Skutkuje to jego stopieniem i odparowaniem. Laser światłowodowy wyróżnia promień o średnicy pół milimetra, co pozwala na realizację zleceń i wycinanie detali o wysokim stopniu skomplikowania. Jest to metoda szybka, dokładna i pozwalająca również na wykonywanie grawerowania.

Jakiej obróbce poddaje się blachy?

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów obróbki blach jest ich gięcie. Proces ten polega na oddziaływaniu siłą na płaszczyznę blachy, co prowadzi do trwałej zmiany jej krzywizny. Wyróżnia się kilka rodzajów gięcia, m.in.: wyginanie, zaginanie, prostowanie, zwijanie i profilowanie. Gięcie można wykonać prostopadle do kierunku walcowania oraz wzdłuż krawędzi. W przypadku grubych materiałów, wykonuje się gięcie blach na zimno, a gięcie na gorąca przeprowadzane jest z wykorzystaniem maszyn. Cały proces dzieli się na trzy etapy: gięcie sprężyste, plastyczne oraz dotłaczanie.

Jak przebiega gięcie blach?

Do gięcia blach wykorzystuje się walce, tłoczniki oraz prasy krawędziowe, które charakteryzują się wysokim współczynnikiem precyzji. Stosując je, można giąć m.in. blachy ze stali nierdzewnej, szlachetnej, kwasoodpornej oraz z aluminium. Maszyny te, wyposażone są w cylindry, a także formy, matryce i stemple. Blachy można obrabiać przy wykorzystaniu maszyn CNC, które pozwalają na realizację niestandardowych i wymagających zleceń. Usługi gięcia blach CNC oferuje np. firma Dajano z Opatówka. Gięcie przy użyciu prasy krawędziowej stosuje się m.in. w branży budowlanej, samochodowej oraz dekoracyjnej, a także w przemyśle stoczniowym, pociągowym i samolotowym. W ten sposób powstają okrycia dachów, karoseria samochodów, a także elementy konstrukcje i obudowy maszyn.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top