Jak szybko i łatwo zmienić wnętrze na aranżację w stylu skandynawskim?

Ze względu na swoje klasyczne, uniwersalne piękno styl skandynawski nie wychodzi z mody. Aby cieszyć się nim we własnych czterech kątach, warto poznać bliżej jego główne założenia. W kilku krokach można tworzyć taką aranżację nawet na bazie wnętrz urządzonych tradycyjnie lub klasycznie. Sprawdź, jak szybko i łatwo wprowadzić do pomieszczenia styl skandynawski!

Podstawowe cechy aranżacji w stylu skandynawskim

Styl wykończeniowy i dekoratorski ze Skandynawii można sprowadzić do kilku podstawowych haseł, takich jak minimalizm, prostota i naturalność. Wnętrza wpisujące się w takie aranżacje są jasne, przestronne, eleganckie i przytulne jednocześnie. Nie ma w nich miejsca na zbędne elementy wyposażenia czy nadmiar dekoracji. Kolorystyka stylu skandynawskiego czerpie inspirację z natury, dlatego dominujące barwy to kontrastująca biel i czerń, stonowane beże i szarości oraz przełamujące nudę żółcie, zieleń i błękit. Meble powinny być lekkie, najlepiej drewniane. Okien nie można przesłaniać bogato zdobionymi firankami, które nie przepuszczają do wnętrza światła. Dodatki należy dobierać zgodnie z zasadą „Mniej znaczy więcej”. Całość powinna kojarzyć się z ciepłem, naturą i uniwersalną elegancją.

Od czego zacząć metamorfozę w stylu skandynawskim?

Niezależnie od tego, czy styl skandynawski ma zagościć w jednym pomieszczeniu, czy w całym domu, metamorfozę wnętrz warto rozpocząć od usunięcia nadmiaru nagromadzonych elementów wyposażenia i dekoracji. Jeśli na podłogach znajdują się panele lub drewniane deski, warto zadbać jedynie o zmianę koloru ścian na neutralną biel, beż lub szarość. Dobrym wyborem będzie także kontrastująca czarno-biała tapeta na jednej stronie pomieszczenia. Ważnym elementem skandynawskiego wystroju okażą się również meble o klasycznej, geometrycznej formie, pozbawione nadmiaru zdobień. Szczególną uwagę warto zwrócić na meble do wypoczynku, które powinny być jak najbardziej komfortowe. Efekt ocieplenia minimalistycznego skandynawskiego wnętrza osiąga się przy pomocy tekstyliów – miękkich, jasnych, przyjemnych w dotyku. Mogą to być puszyste poduszki i pledy, długowłose dywany lub aksamitne zasłony. W kwestii dodatków ozdobnych najlepiej ograniczyć się do niezbędnego minimum, czyli prostych obrazów w geometryczne wzory i zielonej roślinności.

Diabeł tkwi w szczegółach

Bazą dla stylu skandynawskiego jest jasne, świetliste wnętrze pełne naturalnych materiałów, takich jak drewno. To dzięki niemu ten niemal surowy z założenia styl pozostaje przytulny i ciepły dla swojego użytkownika. Zakup drewnianych mebli nie stanowi jednak konieczności, bowiem skandynawską aranżację tworzą także detale. Gałki drewniane do mebli to prosty sposób, aby zwykłe szafki czy komody z płyt MDF pokryte fornirem lub laminatem zamienić w elementy wyposażenia o bardziej naturalnym wyglądzie. Uchwyty w różnych kształtach sprawdzą się także w metamorfozie pokoju dziecięcego. Dzięki solidności drewna będą przy tym trwałe, a ich montaż zajmie tylko kilka minut. Drewniane gałki do mebli mogą w zaskakujący sposób zmienić wygląd mebli, a tym samym charakter całego pomieszczenia.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top