Jak zapachy wpływają na nasze samopoczucie? 

olejki zapachowe

Zmysł węchu pozwala nam ocenić zagrożenie, rozpoznać jedzenie, które nie nadaje się do spożycia, a nawet ułatwia wybór partnera. Kłopoty z węchem mogą generować trudności w życiu codziennym takie jak pogorszenie apetytu czy problemy z wykryciem niektórych niebezpieczeństw. Dowiedz się, jak zapachy wpływają na nasze samopoczucie.

Kiedy warto wykorzystać wpływ zapachów na samopoczucie?

Dziedziną, która wykorzystuje dobroczynne działanie zapachów, jest aromaterapia. Takie zabiegi często stosowane są również przykładowo w leczeniu problemów ze snem, zaburzeń zachowania czy w terapii sensorycznej. W życiu codziennym olejki eteryczne możemy stosować, jeżeli chcemy:

  • wyciszyć się, uspokoić, zrelaksować po ciężkim dniu,
  • dodać sobie energii czy poprawić koncentrację,
  • stworzyć intymną i romantyczną atmosferę,
  • zredukować stres i zachęcić się do działania.

W jaki sposób wpływają na nas różne grupy zapachów?

Każdy ma inne preferencje zapachowe, ponieważ nasze doświadczenia się różnią. Są jednak pewne uniwersalne prawidłowości, które sprawiają, że określone zapachy działają na większość osób w danym kręgu kulturowym podobnie. Wśród takich woni można wymienić przykładowo:

  • cytrusowe – mające działanie energetyzujące i odświeżające. Świetnie sprawdzą się w każdej sytuacji i są uwielbiane przez większość społeczeństwa.
  • lawendowe – o działaniu kojącym i uspokajającym. Dodatkowo lawenda ma właściwości antybakteryjne.
  • kwiatowe – poprawiające nastrój, wpływające pozytywnie na samopoczucie i pozwalające stworzyć atmosferę prywatności.

Wszystkie wspomniane grupy zapachów oferuje przykładowo hurtownia olejków eterycznych Naturalne Aromaty 2, specjalizująca się w dystrybucji produktów do aromaterapii.

Jak dobrać zapach do okazji? Olejki eteryczne, a pory roku

Na jesienno-zimowe wieczory doskonale sprawdzają się olejki eteryczne o zapachu anyżu, cedru, paczuli, cynamonu i sosny. Pozwalają poczuć się ciepło i bezpiecznie, a także wypełnić przestrzeń wonią nawiązującą do Świąt. Na wiosnę, kiedy wszystko budzi się do życia, chętnie wybieramy produkty z nutą tymianku, bazylii czy konwalii. Lato natomiast to okres grejpfruta, bergamotki oraz mandarynek. Wśród uniwersalnych zapachów, które dobrze sprawdzą się niezależnie od pory roku, można wymienić różę, geranium czy drzewo sandałowe.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top