Jakie są wskazania do genetycznego USG płodu?

usg plodu

Podczas ciąży kobiety, możliwe jest przeprowadzenie szeregu badań, które pozwolą skontrolować stan płodu. W ten sposób można uzyskać informacje na jego temat, a także przewidzieć ryzyko ewentualnych wad. Ciekawym przykładem badania jest USG genetyczne. Na czym ono polega i co ma na celu? Przeczytaj tekst, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat.

Jak przebiega genetyczne USG płodu?

USG genetyczne płodu nie należy do skomplikowanych badań. Jest ono też nieinwazyjne i bezbolesne. Ultrasonograf wykorzystuje ultradźwięki i w ten sposób możliwe jest sporządzenie obrazu jamy brzusznej. Jak przebiega badanie? Kobieta znajduje się w pozycji leżącej, a lekarz przykłada do jej brzucha głowicę, która pozwala na przeprowadzenie USG genetycznego. Rzeszów to jedno z miast, gdzie działają specjaliści podejmujący takie działania. W wyniku USG uzyskuje się obraz jamy brzusznej w 3D. Dzięki jego analizie można ocenić między innymi budowę poszczególnych części ciała oraz organów wewnętrznych dziecka. W ten sposób można przewidzieć takie ryzyko wystąpienia niektórych wad. Przykładowo, nieprawidłowa budowa kości nosowej może świadczyć o zespole Downa. USG genetyczne to badanie, które nie wiąże się z bólem ani zagrożeniem dla kobiety i dziecka, dlatego zwykle nie warto z niego rezygnować.

Kiedy wykonuje się USG genetyczne?

USG genetyczne to bezpieczne badanie, które może wykonać każda kobieta w ciąży. Zdarza się jednak, że występują konkretne powody, dla których jest to szczególnie wskazane. Jednym z nich jest ciąża po 35. roku życia. Niestety na pewnym etapie wraz z wiekiem przyszłej matki rośnie ryzyko wad płodu, warto więc skontrolować jego stan w klinice ginekologicznej. Rzeszów to przykład miasta, w których działają specjaliści w tej dziedzinie. Badanie warto przeprowadzić również wtedy, gdy dana kobieta urodziła już wcześniej chore dziecko. Kolejne wskazanie to występowanie wad genetycznych w rodzinach przyszłych rodziców. USG jest zalecane, gdy wyniki innych badań były niepokojące. Ciąża to okres, w którym kobieta i dziecko rozwijające się w jej łonie wymagają szczególnej uwagi. Z tego powodu tak ważne jest regularne przeprowadzanie badań. Najlepszą opcją jest podjęcie współpracy z zaufanym ginekologiem, który odpowiedzialnie poprowadzi ciążę.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top