Jakiego rodzaju zabawki wybrać dla psa?

zabawki dla psa

Psy, niezależnie od rasy i wieku, uwielbiają się bawić – jest to dla nich nie tylko sposób na nudę, ale również okazja do zacieśniania więzi z właścicielem lub innymi zwierzętami, a także rozładowania nadmiaru energii i dania upustu naturalnym instynktom. Aby dostarczyć czworonogom odpowiedniej dawki wrażeń, warto użyć specjalnych zabawek. Poznaj kilka najpopularniejszych rozwiązań z tej kategorii.

Czym są szarpaki?

Szarpak, jak wskazuje sama jego nazwa, jest zabawką służącą do szarpania. Najprostszy szarpak to po prostu kawałek grubej liny, na której końcach zawiązano supły – spotkać można również szarpaki wykonane z liny połączonej z innymi elementami, np. piłkami lub gryzakami. Zabawa nimi polega po prostu na siłowaniu się psa z właścicielem – każde z nich chwyta za jeden koniec szarpaka i próbuje wyrwać je przeciwnikowi. Psy mogą bawić się przy pomocy szarpaka również z innymi psami, należy jednak pamiętać, by kontrolować przebieg zabawy – niektóre zwierzęta o silnym instynkcie dominowania mogą okazywać agresję wobec towarzysza.

Szeroki wybór szarpaków można znaleźć w ofercie internetowego sklepu zoologicznego Carmen.

Kości, gryzaki

Gryzienie to naturalny odruch psów, szczególnie w czasie emocjonalnego pobudzenia lub nudy. Dlaczego psy gryzą rzeczy? Ponieważ sprzyja to produkcji w ich organizmie serotoniny, nazywanej również hormonem szczęścia. Innymi słowy – gryzienie dostarcza psu dużej radości, a przy okazji służy mu do oczyszczania zębów i masowania dziąseł. Aby uniknąć gryzienia sprzętów, mebli, butów czy innych sprzętów, warto zapewnić psu zabawki stworzone specjalnie z myślą o ich ostrych zębach i mocnych szczękasz. Gryzaki z tworzyw sztucznych lub naturalnych surowców – np. poroża dzikich zwierząt – sprawdzą się w tej roli idealnie

Piłeczki i pluszaki

Nawet udomowione psy mają w sobie instynkt myśliwego, dlatego przepadają za zabawami polegającymi na ściganiu oraz łapaniu poruszających się obiektów. Plastikowe piłki i kolorowe pluszaki to odpowiedni wybór do zabawy w aportowanie – szczególnie jeśli wykonane są one w taki sposób, by wydawały dźwięki, np. pisk lub dzwonienie. Połączenie koloru, kształtu i dźwięku w psich zabawkach intensywnie pobudza zwierzę do zabawy.

Dlaczego należy bawić się z psem?

Psy tak jak ludzie potrzebują rozrywek, które pozwolą im rozładować nadmiar energii. Brak ruchu oraz pozytywnej stymulacji prowadzi nie tylko do nudy, ale również narastającej frustracji, a to może przełożyć się na problemy behawioralne, np. narastającą agresję lub apatię.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top