Karty coachingowe- rewelacyjne narzędzie pracy na wiele okazji

Coach stał się bardzo popularną dziedziną, z której powszechnie korzysta szerokie grono użytkowników. Dzięki temu jesteśmy w stanie z dużą łatwością i pozytywnym nastawieniem osiągnąć zamierzone plany zarówno o charakterze zawodowym, jak i prywatnym. By jednak coaching był skuteczny, jak również sprawiał także dla jego uczestników przyjemność i pewną formę zabawy, warto korzystać z doskonale dobranych narzędzi. Karty coachingowe są jednymi z najczęściej i najchętniej wybieranych. Przyjrzyjmy się im z bliska.

Krótka charakterystyka kart coachingowych

Karty coachingowe stanowią rewelacyjne narzędzie pracy dla trenerów, coachów, mentorów, nauczycieli czy terapeutów. Używane są zarówno na zajęciach grupowych, jak również w ramach terapii czy zajęć indywidualnych. Głównym zadaniem kart coachingowych jest rozbudzenie wyobraźni, wywołanie skojarzeń oraz pobudzenie do działania i zachęcenie do aktywnego udziału. Niejednokrotnie karty do coachingu pomagają przełamać pewne bariery, leki czy objawy, wspomagając postępy terapii i pracy nad sobą i własnymi słabościami. Małe, poręczne karty w kształcie prostokąta, na pierwszy rzut oka mogą wywołać skojarzenia ze standardowymi kartami do gry. W rzeczywistości to karty zawierające różnorodne obrazy, kompozycje kolorystyczne oraz ciekawe motywy, które pomagają w pracy nad sobą.

Praca z obrazem, czyli garść kart coachingowych

Karty coachingowe są dedykowane dla wszystkich, którzy lubią pracować z obrazem. Przy ich pomocy, w praktyce możemy wykorzystywać popularne techniki, takie jak teambuilding, design thinking, czy storytelling. Praca z kartami może polegać na wykonywaniu uniwersalnych ćwiczeń, które perfekcyjnie sprawdzą się na wielu zajęciach, terapiach czy szkoleniach, jak również podczas niezwykle indywidualnych przypadłości, w których należy skupić się na konkretnym problemie i zagadnieniu. Techniki coachingowe takie jak koło życia, kapelusz de Bono czy analiza pola siły pomagają nam w zrozumieniu aktualnej rzeczywistości, jak również w stworzeniu drogocennej przestrzeni, która pozwala nam przyglądać się otaczającym zdarzeniom z wielu perspektyw.

Podstawowe ćwiczenie z wykorzystaniem kart coachingowych

Jednym z najbardziej popularnych ćwiczeń z wykorzystaniem kart coachingowych jest zabawa polegająca na identyfikacji grupy. To wstępne, podstawowe zadania na tzw. rozgrzewkę. Na stole rozkładamy karty coachingowe. Stworzone grupy osób muszą wybrać kartę- swój symbol, na który powinny zgodzić się wszystkie osoby. Trener zadaje pytanie dlaczego właśnie tą kartę wybrano. Następnie zespół musi wybrać maksymalnie trzy karty, które symbolizują ich słabe strony oraz kolejne trzy z ich największymi zaletami. W ostatnim kroku każdy z członków grupy wybiera kartę, która symbolizuje jego największą zaletę- walor, jaki wnosi poprzez uczestnictwo w grupie. W ten sposób zespół jest w stanie lepiej się poznać, jak również zidentyfikować swoje mocne i słabe strony.

Tworzenie „Persony” przy pomocy kart coachingowych- ćwiczenie dla przedsiębiorców

Cała technika coachingu „design thinking” rozpoczyna się od stworzenia profilu naszego klienta. W celu zrozumienia mechanizmów rządzących rynkiem, nieocenioną pomoc niosą karty coachingowe. Przy ich pomocy każdy przedsiębiorca, pomimo tego, że nie jest to zadanie proste, stworzy obraz klienta, który odpowie nam, czego on potrzebuje, a nie co my, jako firma, mamy mu do zaoferowania.

Karty coachingowe to jedne z najbardziej skutecznych i popularnych technik i narzędzi pracy. Przekonaj się o tym osobiście.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top