Test Gallupa, czyli zarządzanie przez talenty
Wśród koncepcji zarządzania zespołem przewija się podejście „CliftonStrenghts” nazywane Testem Gallupa. Metoda zakłada identyfikację pięciu wiodących talentów badanego, a następnie ich eksplorowanie i rozwijanie. Koncepcja nieco różni się od innych styli zarządzania, które w wielu przypadkach koncentrują się na pracowaniu nad słabościami. Jak podkreśla twórca tej metody, skupienie się na słabościach prowadzi jednak wyłącznie do mistrzostwa w przeciętności. Kluczem jest aby osiągnąć szczyt w swoim obszarze mocy.
Czym jest Test Gallupa?
Test Gallupa jest narzędziem badawczym, które służy do wyróżnienia pięciu wiodących talentów osoby z zestawu 34 opisanych cech. Badanie opracowane zostało przez Donalda Cliftona w Instytucie Gallupa i miało pomóc pracodawcom w zidentyfikowaniu talentów kandydatów na dane stanowiska. Koncepcja zakłada, że wykorzystywanie swoich talentów w pracy pozwala działać najefektywniej. Odrzuca ona jednocześnie pracę nad słabościami, które zgodnie z ideą tego podejścia, pozwalają wyłącznie na osiągnięcie mistrzostwa w przeciętności.
Test zawiera ponad 170 stwierdzeń, dzięki którym można stworzyć profil danej osoby. Badany zaznacza na skali kategorię odpowiadającą jego stanowisku wobec danego stwierdzenia, a na odpowiedź ma zaledwie kilkadziesiąt sekund. W ten sposób dąży się do uzyskania maksymalnie naturalnych odpowiedzi od badanych. Po uzupełnieniu testu uzyskuje się wynik, który opisuje zestaw unikatowych talentów danej osoby.
Identyfikacja pięciu wiodących talentów
Istotą badania jest wyróżnienie u każdej osoby zestawu naturalnych predyspozycji. Test identyfikuje pięć wiodących zdolności danej osoby, które sprawiają, że wykonywanie określonych czynności przychodzi jej z łatwością. Wiedza w tym obszarze jest przydatna zarówno podczas planowania ścieżki kariery, jak i w obszarze zarządzania zespołem. Znając naturalne predyspozycje pracowników można przydzielać im adekwatne zadania, oceniać ich zdolności przywódcze, czy sprawdzać jak wypadają na tle pozostałych członków zespołu.
Test wyróżnia 34 cechy, które podzielone zostały na cztery grupy. Są to myślenie strategiczne, budowanie relacji, wywieranie wpływu, czy wykonywanie. Po uzupełnieniu testu i nakreśleniu swojego stanowiska wobec stwierdzeń można uzyskać dwa rodzaje wyników. Wersja podstawowa dostarcza informacji na temat pięciu wiodących talentów danej osoby. Wersja rozszerzona opisuje natomiast wszystkie 34 talenty i poziom ich rozwinięcia u badanego.
Zestaw talentów jeden na trzydzieści milionów
Wśród narzędzi badawczych wyróżnić można wiele testów, które z pozoru przypominają badanie CliftonStrenghts. Wyróżniającą cechą Testu Gallupa jest jednak wysoki poziom wyłapywania indywidualności danej osoby. Jak podkreślają specjaliści zajmujący się procesami szkoleniowymi, badanie natężenia cech w Teście Gallupa pozwala uzyskać miliony kombinacji, a prawdopodobieństwo uzyskania dwóch takich samych wyników z podobną kolejnością natężenia talentów wynosi jeden na ponad trzydzieści milionów. Sprawia to, że badanie jest chętnie wykorzystywane między innymi w analizie talentów wśród kadry menedżerskiej.
Leave a Reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.