Kawa – jak rozpoznać wysokiej jakości produkt?

wysokiej jakosci kawa jak ja ropoznac

Kawa to prawdziwy przysmak, ale nie zawsze jesteśmy w stanie określić czy dany produkt jest dobrej jakości czy nie. Kawa kawie nie równa, a dobór tej najlepszej wcale nie jest taki oczywisty. Kawę znajdziemy zarówno na małej stacji benzynowej, jak i w profesjonalnych kawiarniach. Co decyduje o tym, że kawa jest dobrej jakości?

Kawa dobrej jakości, czyli jaka?

 

Szukając dobrej kawy, należy spróbować kawy z różnych miejsc. Zarówno z supermarketu, jak i specjalistycznego sklepu z kawą. Wówczas będzie można poczuć różnicę smaku i aromatu. Odczucie po pierwszym łyku jest bardzo ważne. Kawa wysokiej jakości powinna równoważyć słodycz i kwasowość. Kolejna ważna cecha dobrej kawy to jej aromat. Tania i złej jakości kawa będzie miała aromat spalenizny i popiołu. Dobra kawa w Katowicach ma aromat orzechów, owoców czy kwiatów. Dobra kawa po wypiciu, pozostawia nam swój smak kwiatów, orzechów i cytrusów, podczas kiedy kawa słabej jakości pozostawi nam w ustach smak popiołu, spalenizny.

Bardzo ważną cechą dobrej kawy jest to z czego została przygotowana. Dobrej jakości kawa to kawa świeżo palona. Po dwóch tygodniach od palenia następuje utrata zawartości aromatu i smaku w kawie. 

Jak wybrać dobrą kawę?

Wybór kawy nie jest łatwy. Zanim go dokonamy musimy spróbować wielu rodzajów i porównać je ze sobą. Wybierając kawę należy zastanowić się  na jakich urządzeniach będzie ona przygotowywana. Kawiarka czy ekspres ciśnieniowy dają zupełnie inne doznania smakowe. Wówczas dobrze jest wybierać kawy przygotowywane pod espresso. Są one ciemniejsze, co sprawia, że kawa staje się bardziej słodka w momencie parzenia. Wybierając kawę, warto zwrócić uwagę na to z jakiego regionu pochodzi. Dobre kawy, które mają smak czekoladowy pochodzą z Brazylii, ale także z Kostaryki, Nikaragui czy Gwatemali. 

Wybór odpowiedniej kawy zależy od preferencji smakowych. Aby mieć przyjemność z picia dobrej świeżo palonej kawy, warto spróbować kilu rodzajów, by znaleźć najbardziej odpowiednie i satysfakcjonujące smakowo rozwiązania. 

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top