Kiedy samochód można przewieźć na lawecie?

laweta samochodowa

Na skutek różnych zdarzeń samochód może zostać unieruchomiony. Zwykle wtedy wzywa się pomoc drogową, która lawetą dostarcza twoje auto do warsztatu. Lawety samochodowe służą również do przewozu aut kolekcjonerskich czy motocykli na zawody sportowe. Wielu kierowców decyduje się też na wypożyczenie lub kupno lawety samochodowej i samodzielny transport pojazdu. W jakich sytuacjach można to zrobić? Co musisz wiedzieć o lawetach?

Kiedy i na jakich warunkach można samodzielnie przewieźć samochód na lawecie?

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samodzielnie na lawecie dostarczyć auto tam, gdzie zostanie ono naprawione lub wykorzystane. Jednocześnie należy zaznaczyć różnicę między lawetą, która jest doczepiana do pojazdu ciągnącego i można ją kupić u dostawcy przyczep Przyczepy Bold, a autolawetą stanowiącą część integralną z samochodem. Lawetą nie jest też zwykłą przyczepą, bo w przeciwieństwie do niej posiada elementy zabezpieczające ładunek w trakcie jazdy, takie jak hamulce najazdowe.

Prawo nakazuje, aby masa całkowita lawety nie przekraczała rzeczywistej masy pojazdu, który ją ciągnie. I co również bardzo ważne, do przewozu pojazdu lawetą wystarczy ci prawo jazdy kategorii B, ale tylko wtedy, gdy jej masa wraz z pojazdem nie przekracza 3,5 tony. W innym wypadku trzeba mieć prawo jazdy kategorii B+E.

Wypożyczenie lawety czy zakup?

Lawety możesz wynająć w wypożyczalni przyczep i lawet samochodowych. Jest to rozwiązanie korzystne szczególnie wtedy, gdy wiesz, że laweta potrzebna ci będzie incydentalnie. Jeżeli jednak chcesz jej używać regularnie, doradzamy zakup na własność.

Jak bezpiecznie przewozić pojazd na lawecie?

W każdym z tych przypadków należy zadbać o to, żeby pojazd był odpowiednio zabezpieczony w trakcie transportu. Trzeba więc sprawdzić stan techniczny pasów mocujących, klamr i hamulców najazdowych. Pasy mocujące nie mogą być przetarte i muszą być założone na co najmniej trzy koła, natomiast klamry powinny być zawsze zablokowane i zamknięte.

Ponieważ laweta musi być dobrze widoczna na drodze, konieczne jest również zadbanie o prawidłowe działanie oświetlenia. Na lawetach najczęściej stosowane są mocowania trzypunktowe z kostkami, trzypunktowe z rękawem gumowym lub dwupunktowe z szelką z pasami. Jeśli uczestniczyliśmy w wypadku i nie posiadamy odpowiednich umiejętności, żeby zabezpieczyć przewożony samochód, lepiej wezwać pomoc drogową.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top