Metody terapii alkoholizmu

alkoholizm

Do niedawna najpowszechniejszą formą leczenia alkoholizmu w Polsce było wszycie esperalu. Dziś profesjonalne metody bazują przede wszystkim na rozpoczęciu psychoterapii, czasem dodatkowo wspomaganej leczeniem farmakologicznym. Terapię można rozpocząć, uczęszczając do specjalistycznej poradni lub w prywatnych ośrodkach zamkniętych. W skrajnych przypadkach zagrożenia życia chory kierowany jest do szpitalnych oddziałów zespołu abstynencyjnego.

Odwyk jako pierwszy krok do wyjścia z nałogu

Podstawowym i najważniejszym warunkiem rozpoczęcia wychodzenia z nałogu jest całkowite odstawienie używek i przejście odtrucia alkoholowego (detoks). Jest to absolutnie niezbędne do tego, aby chory mógł w pełni świadomie wprowadzić zmiany w swoim życiu. Rezygnacja z używek i oczyszczenie z substancji powodującej uzależnienie ma też wymiar symboliczny. To forma udowodnienia sobie i innym, że jest się w stanie zerwać z dotychczasowym nawykiem i funkcjonować dalej bez niego. Trzeba również pamiętać, że decyzja o leczeniu powinna zawsze wychodzić od osoby, które ma problem alkoholowy. W przeciwnym razie z dużym prawdopodobieństwem zakończy się ono niepowodzeniem.

Terapia psychologiczna – podstawa leczenia alkoholizmu

Osoby uzależnione od alkoholu, które postanowiły wyjść na prostą i zerwać z nałogiem, mają do wyboru różne formy terapii. Przykładem są spotkania grupowe AA oparte na słynnych 12 krokach. Inną formą jest terapia dzienna. Chory uczestniczy w niej, prowadząc jednocześnie normalne życie (chodzi do pracy itd.), ale może też udać się do specjalnego zamkniętego ośrodka. Najważniejszą kwestią jest tutaj systematyczność. Spotkania z terapeutą zwykle są wymagane przez okres ok. 24 miesięcy. Jednak zakończenie terapii nie oznacza wyeliminowania problemu. Alkoholik do końca życia bowiem musi pamiętać o swoich skłonnościach. Jednym z polecanych miejsc prowadzących różne rodzaje terapii z noclegami jest Ośrodek Terapii Uzależnień „Spichlerz”.

Leczenie farmakologiczne

Chociaż nie ma magicznej tabletki, która mogłaby pomóc alkoholikowi w wyjściu z nałogu, czasami wspomaganie terapii lekami pomaga przejść trudny etap abstynencji i zwiększyć skuteczność psychoterapii. Nierzadko bywa tak, że zaprzestanie picia ujawnia rozmaite problemy psychiczne chorego, co objawia się pod postacią depresji, schizofrenii, czy choroby afektywnej dwubiegunowej. Środki farmakologiczne muszą być zawsze dobrane indywidualnie do stanu pacjenta po wykonaniu wcześniejszych badań.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top