Mocowanie kap chodnikowych — etapy postępowania

kapa chodnikowa

Szybki i efektywny montaż kap chodnikowych jest możliwy przy wykorzystaniu systemu kotew wklejanych, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością na obciążenia statyczne. Kotwy cechują się prostą budową, a ich montaż jest nieskomplikowany. Wklejane kotwy to gwarancja szczelności i dobrego zabezpieczenia kap chodnikowych przed przesuwem.

Montaż kap chodnikowych z użyciem kotew wklejanych. Instrukcja krok po kroku

System kotwienia kap chodnikowych został opracowany przez biuro projektowe OPTEM Gdańska. W skład zestawu wchodzą żywice, pręty gwintowane, blacha kotwiąca oraz elementy uszczelniające. Prace rozpocząć należy od wywiercenia otworów o odpowiedniej średnicy i głębokości i usunięcia zwierciny poprzez czterokrotne użycie pompki i wyciora. Otworu czyścic nie trzeba, jeśli do jego wykonania zastosowano wiertło rurowe i żywicę.

Następnie w dozowniku należy umieścić kartridż i przymocować dysze mieszającą. Przy rozpoczynaniu dozowania z nowego opakowania trzeba pamiętać o odrzuceniu części żywicy aż do uzyskania jednolitego koloru. Żywicę należy zaaplikować na wysokość mniej więcej ¾ głębokości otworu. Następnie od razu powinno się umieścić w otworze pręt ruchem posuwisto-obrotowym. Nadmiaru preparatu nie należy usuwać, ale nałożyć na pręt i docisnąć do niego kapturek uszczelniający. Po upływie czasu wiązania trzeba nałożyć zbrojenie kapy, zamocować klapę i dokręcić od góry nakrętkę.

Zalety systemu kotew wklejanych do mocowania kap chodnikowych

Elementy kotwiące są przeznaczone do stosowania w betonie konstrukcyjnym przy mocowaniu kap chodnikowych – przenoszą siły powstające w momencie uderzenia pojazdu w krawężnik oraz stanowią barierę energochłonną dla ekranów akustycznych.

Dwudzielne kotwy talerzowe charakteryzują się prostszą budową od tradycyjnych rozwiązań i elementów prefabrykowanych. Kotwy montuje się w sposób jednoetapowy, a więc prace przebiegają szybko i łatwo. Jest to system, który można stosować w podłożach mokrych, suchych i zalanych wodą. Kotwy można montować także w trakcie naprawy elementów mostu i prefabrykowanych konstrukcji mostowych. Dolne części kotew nie muszą być osadzane i zabezpieczane w płycie pomostu przed jej betonowaniem.

Zaletą zamocowań wklejanych na żywicy jest łatwość aplikacji, brak naprężeń, szczelność i wysoka nośność. Kotwy zastosowane nawet w słabym i zniszczonym podłożu dają gwarancję stabilności mocowania. Mogą być zatem używane blisko krawędzi. Ponieważ żywica dokładnie wypełnia otwór montażowy, to nie ma ryzyka powstawania szczelin i zarysowań, przez które może przedostawać się woda.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top