Przydomowe oczyszczalnie ścieków – jak są zbudowane?

oczyszczalnia

Stworzenie na obszarze gospodarstwa domowego w pełni funkcjonalnej oczyszczalni ścieków wiąże się ze sporą inwestycją finansową. Są też niezbędne formalności polegające na uzyskaniu odpowiednich pozwoleń. Trzeba zadbać o to, by oczyszczalnia znalazła się we właściwym położeniu i wybrać najlepszy typ.

Oczyszczalnia przydomowa – na czym polega?

Spotyka się biologiczne, drenażowe oraz hybrydowe przydomowe oczyszczalnie ścieków. Biologiczne polegają na wykorzystaniu naturalnych procesów regulowanych przez organizmy tlenowe i beztlenowe. Drenażowe używają warstw osadu o różnej złożoności, które filtrują ścieki podczas kolejnych etapów.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków hybrydowe to konstrukcje łączące pracę mikroorganizmów z filtracją osadami. Niezależnie od typu, oczyszczalnie składają się z kilku lub kilkunastu połączonych ze sobą elementów – komór, zbiorników. Buduje się je w wydzielonej przestrzeni w kształcie prostopadłościanu lub walca.

Bio oczyszczalnie przyjazne dla środowiska

Specyficzna budowa ma na celu uzyskanie odpowiedniej ilości etapów, zanim ścieki zostaną oczyszczone w stopniu umożliwiającym zastosowanie przyjazne dla środowiska. Można wyróżnić komory gromadzące poszczególne „etapy” transformacji ścieków czy też osadniki gnilne.

Całość funkcjonuje podobnie jak ekologiczne szambo, ale warto zwrócić uwagę, że każda oczyszczalnia cechuje się samowystarczalnością. Jej konstrukcja i funkcjonowanie pozwalają na uzyskanie doskonałych efektów bez dostępu do kanalizacji.

Biologiczne oczyszczalnie – budowa

W oczyszczalni typu biologicznego muszą znaleźć się komory na osadnik oraz tzw. bioreaktor. Są one oddzielone od siebie, co pozwala wyróżnić etapy pracy. Efekty działania uważa się za bardzo dobre – w procesie oczyszczania ścieki pozbawiane są większości zanieczyszczeń i mogą zostać usunięte bez szkody dla środowiska.

Podsumowując, właściwa budowa przydomowych oczyszczalni ścieków ma wpływ na ich prawidłową pracę. Każdy typ trochę się różni, ale nie są to znaczące różnice.

You Might Also Like

Leave a Reply

Back to top